szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"Lélegzetvételnyi szünetet" javasolt Románia és Bulgária januári EU-csatlakozása előtt a két újonnan csatlakozó tagállamból érkezők nagy-britanniai munkavállalásának korlátlan engedélyezésében a Brit Gyáriparosok Szövetségének (CBI) vezérigazgatója. Richard Lambert szerint a nagyszámú kelet-európai munkaerő beáramlása már szociális következményekkel fenyeget Nagy-Britanniában.

Richard Lambert a The Daily Telegraph című lapnak úgy nyilatkozott, hogy a tömeges bevándorlás hatással lehet a brit társadalom szövetére, a lakáshelyzetre és az általános brit életformára. Lambert szerint a brit ipar arra törekszik, hogy a szakképzett munkaerő importja helyett állampolgárai szakképzettségét növelje.

Fennáll annak kockázata, hogy Nagy-Britanniában nagyon képzetlen munkaerőállomány alakul ki, márpedig egyértelmű a kapcsolat a szakképzettség, a munkanélküliség, az egészségügy és a bűnözés között - tette hozzá a CBI vezetője. Lambert szerint ezért a kelet-európai munkavállalók következő hulláma előtt Nagy-Britanniának "lélegzetvételnyi szünetet kellene tartania".

"Nem azt mondjuk, hogy eresszék le a sorompót, csak szünetet javasolunk. Úgy gondoljuk, hogy nem lenne szabad szélesre nyitni az ajtót ezen új EU-tagállamok (Románia és Bulgária) előtt, mint ahogyan az legutóbb történt" - tette hozzá Richard Lambert.

A legnagyobb baloldali brit napilap, a The Guardian egy hete megírta, hogy a brit kormány képzettségi szintjük alapján korlátozná a román és a bolgár munkavállalók bevándorlását a két ország EU-csatlakozása után. A bevándorlást ellenző, jobboldali irányultságú brit lobbicsoport, a Migration Watch úgy becsüli, hogy a két ország belépése utáni első húsz hónapban 80 ezer bolgár és 200 ezer román szeretne Nagy-Britanniában munkát vállalni.

A Financial Times, a legnagyobb londoni gazdasági napilap ugyanakkor a kelet-európai munkaerő-beáramlásról összeállított elemzésében azt írta: nem biztos, hogy Románia belépése olyan súlyos munkapiaci hatással jár, amelytől sokan tartanak. Annyi román dolgozik ugyanis már most külföldön, hogy az illetékesek szerint az EU-felvétel után kétséges további jelentős számú munkavállaló beáramlása.

Nagy-Britannia volt a legnagyobb régi EU-tagállam, amely a 2004-es bővítési hullám után azonnal megnyitotta munkapiacát az új tagállamok előtt, lemondva a csatlakozási szerződés által lehetővé tett átmeneti korlátozásokról. A brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer tartós letelepülő érkezik Kelet-Európából. A legutóbbi hivatalos adatok szerint azonban az eddig nyilvántartásba vett munkavállalók száma megközelíti a 450 ezret. Az egyéni vállalkozókkal együtt, akiknek nem kell bejegyeztetniük magukat, a Nagy-Britanniában dolgozó kelet-európai EU-polgárok száma elérheti a 600 ezret.

euractiv.hu Karrier

Hatszázezer új dolgozó az EU-8-akból a brit munkaerőpiacon

Tony McNulty brit belügyminiszter tájékoztatása szerint mintegy 600 ezer ember vállalt munkát Nagy-Britanniában azon országok polgárai közül, amelyek két éve csatlakoztak az Európai Unióhoz. A friss adatok szerint 447 ezren Lengyelországból érkeztek, a többiek hét új EU tagországból.

MTI Karrier

A Kelet-Európai munkaerő megosztja a brit közvéleményt

Az új EU-tagországokból érkező munkavállalókról szóló friss adatok uralják a szerdai brit napilapok címlapját, és megosztják a közvéleményt abból a szempontból, hogy a 2004 óta beáramlott több mint 427 ezer kelet-európai jótékony hatással van-e a brit gazdaságra vagy sem.

MTI Karrier

Hatéves csúcson a munkanélküliség Nagy-Britanniában

Az idei második negyedben hatéves csúcsra nőtt a munkanélküliség Nagy-Britanniában: az állástalanok száma 92 ezerrel 1,68 millióra emelkedett, ez a legmagasabb szám 2000 második negyede óta. Ezzel a munkanélküliségi ráta 5,5 százalékot ért el, az előző negyedhez képest 0,3 százalékpont növekménnyel.

euractiv.hu Karrier

Több mint félmillió kelet-európai dolgozik Nagy-Britanniában

Egy friss felmérés szerint 2004 óta 50 százalékkal megnövekedett a Nagy-Britanniában munkát vállalók száma, és az idén már meghaladta a félmilliót. A kutatás során 500, Nagy-Britanniában dolgozó lengyelt kérdezett meg, 64 százalékuk regisztráltatta magát az illetékes munkaügyi szerveknél.

MTI Karrier

A brit munkaadóknak tetszenek a keleti dolgozók

A bit munkaadók hasznosnak tartják a kelet-európai új EU-tagállamokból érkező munkavállalókat, akik ellátnak olyan, alacsony végzettséget igénylő, alacsonyan fizetett munkaköröket, amelyekre brit dolgozókat egyáltalán nem találni, áll az egyik londoni elemző cég jelentésében.

Itt az első videó a cápáról, ami a Karib-tenger mélyén úszkál

Itt az első videó a cápáról, ami a Karib-tenger mélyén úszkál

Több mint ezerkétszáz műalkotást adott kölcsön a Szépművészeti Múzeum az állami szerveknek

Több mint ezerkétszáz műalkotást adott kölcsön a Szépművészeti Múzeum az állami szerveknek

Kell-e aggódnunk, ha halljuk a saját szívdobogásunkat?

Kell-e aggódnunk, ha halljuk a saját szívdobogásunkat?

A kormány büszke: nagy a munkanélküliség, mégis kevés az álláskereső

A kormány büszke: nagy a munkanélküliség, mégis kevés az álláskereső