Az interim menedzsment (IM) 8-10 éves múltra tekint vissza Magyarországon: elsősorban külföldi tulajdonú vállalatoknál bevált módszer az átmeneti problémák megoldására. Az interim menedzser az az érett, tapasztalt és megfelelő szakmai gyakorlattal bíró szakember, aki adott időszakra, adott feladat elvégzésére - stratégiai projekt megoldás, vagyis project menedzsment, vagy hiánypótlás, vagyis gap menedzsment - szerződik egy céghez, hogy növelje annak eredményességét.
Az IM-alkalmazásokat korábban helyettesítő, gyors megoldásnak tekintették, mára viszont az egyre dinamikusabb vállalati környezet, a projekt-szemlélet széles körű elterjedése és a válság hatásai miatt inkább változás-menedzsmentre van igény - derül ki az Interim Management Resourcing Kft. és a Budapest Business Journal 2010-es - online kérdőíves - felméréséből, melynek során többek között arra a kérdésre keresték a választ, hogy mekkora igény van ma Magyarországon interim menedzsment szolgáltatásra. A legfőbb terület, ahol az IM-et széleskörűen alkalmazzák, az FMCG: a kereskedelem, az autóipar, valamint a gyógyszeripar.
Hányan választják ezt a szakmát?
Nehéz pontosan megmondani, hány interim menedzser dolgozik ma Magyarországon, mert többségük személyes kapcsolatain, hálózatrendszerén keresztül kapja megbízásait. Hollandiában, ahol régi hagyományai vannak az IM-nek, egy tavalyi kutatás szerint az e területen dolgozók megbízásaik háromnegyedét saját kapcsolatrendszerüket felhasználva szerzik, egynegyedét pedig IM-szolgáltató cégen keresztül. Itthon ez az arány 80-20 százalék. Angliában, ahol egyre felkapottabb az IM, mára már 300 szolgáltató van a piacon (1990-ben csupán 6 volt), és körülbelül 6 ezer interim menedzser (az 1990-es években még csak 250 volt).
Hány éves egy interim menedzser?
Noha ma már fiatalabb korosztály képviselői is csatlakoznak az interimek köréhez - kialakulóban van egy 40 év körüli generáció -, az interim menedzsment továbbra is hagyományosan a 40-45 éven felüliek piaca. Az e területen dolgozók 10 százaléka 60 év feletti, 31 százaléka 50-60 éves, 19 százalék 40-45 éves, 18 százalék pedig 45-50 éves. Nem véletlen, hogy a tapasztalt munkaerő kelendő: ők azok, akik széleskörű szakmai és vállalat-ismereti tapasztalatokkal rendelkeznek, így már az első pillanatban átlátják, mi a helyzet egy cégnél. Emellett már megteremtettek maguknak egy stabil anyagi hátteret: nem jelent gondot nekik, ha két projekt között eltelik pár hét vagy hónap - vélik a felmérés készítői.
Az interim menedzsment területén - ahogy az állandó vezetők között is - sokkal több a férfi mint a nő, arányuk a megkérdezettek számát tekintve 20-80 százalék körül alakul. Az IM férfias szakma, a felmérés készítői szerint azért, mert a nők nem szeretik a bizonytalanságot, szívesebben válnak egy szervezet részévé és a családban betöltött szerepük miatt kevésbé rugalmasak. Ugyanakkor természetüknél fogva - általában jó a beleérző-képességük, az árnyalatnyi különbségeket is érzékelik a különböző vállalati kultúrákban, jó a kapcsolatteremtő képességük és tehetséges hálózatépítők - kiváló interim menedzser válhat belőlük.
Mennyit keresnek az interim menedzserek?
Az IM-megbízások többségénél (62 százalék) a napidíj 70 és 180 ezer forint között mozgott 2010-ben - derül ki a felmérésből. A megkérdezett interim menedzserek 32 százaléka 70-130 ezer forintos, 30 százaléka 130-180 ezer forintos, 13 százaléka 180-220 ezer forintos, 18 százaléka viszont „csak” 30-70 ezer forintos napidíjat kapott. A díjazás függ az adott projekt volumentétől, kompetencia-igényétől, időtartamától. Az interim menedzser napidíja magas, viszont csak a ledolgozott napok száma alapján kapja fizetését, alkalmazása nem jár rejtett költségekkel (bónusz, járulékok, tréning, cafetéria, szolgálati gépkocsi, mobiltelefon).