Új főnök érkezésekor a dolgozók első gondolata - függetlenül attól, hogy jól kijöttek-e előző felettesükkel -, hogy jobban vagy rosszabbul járnak a frissen kinevezett vezetővel, mit vár majd tőlük, mennyiben és hogyan változnak munkakörülményeik, meg tudnak-e felelni az elvárásoknak? Az új helyzetet új lehetőségeket is teremt, mindenekelőtt érdemes észben tartani, hogy dolgozók ilyenkor tiszta lappal indulhatnak. Ez általában minden munkavállalót arra ösztönöz, hogy a lehető legtöbbet hozza ki magából és bebizonyítsa, hogy hasznos a cégnek, jól dolgozik, elkötelezett és rátermett.
Amikor az új főnök ismeretlen
Korábban senki sem hallott az új vezetőről? Nem lehet tudni, hogy hol dolgozott, mivel foglalkozott, egyszer csak feltűnt a semmiből? Van, aki úgy gondolja, hogy ez az ideális helyzet, mert az új „tag” sem tud semmit a cégről, a kollektíváról. Ez azonban tévedés. A legtöbb frissen kinevezett vezető tisztában van az irányítandó vállalat, sőt, az ott dolgozó alkalmazottak helyzetével, előzetesen informálódik a környezetről és a körülményekről is - multik élén álló főnökök esetében a tájékozódás persze leginkább a kezük alá dolgozó beosztottakra terjed ki, hiszen több ezer alkalmazott munkáját nem lehet előzetesen felmérni.
Akad olyan munkavállaló, aki feltétlen bizalmat szavaz az új főnöknek, mondván, nem lehet rosszabb a réginél. (A személyes kapcsolat sokat nyom a latban, aki nem jött ki munkaadójával, nem is bánkódik annak távozásakor.) Mások úgy gondolják, hogyha nem hallottak az új „góréról”, jó esély van rá, hogy hozzá nem értő főnökük lesz. Némelyek arra alapoznak, és az alapján ítélik meg a frissen kinevezett főnököt, amit hallottak róla. Az innen-onnan felcsipegetett információkkal azonban érdemes vigyázni, ezek gyakran ellentmondásosak és nem feltétlenül tükrözik a valóságot. Az a legjobb megoldás, ha a dolgozók elfogadják az új főnököt, és nem alkotnak véleményt róla addig, amíg ki nem derül, hogy „az új seprű jól seper-e”.
Régi ismerős új pozícióban
Előfordulhat, hogy a kollektíva korábban már találkozott, vagy dolgozott együtt az új vezetővel. Ilyenkor két lehetséges helyzet adódhat: ha maradéktalanul elégedettek voltak teljesítményével, hozzáállásával, akkor felnéznek rá és elfogadják. Ha korábbi tapasztalataik nem ilyen kedvezőek, vagy éppen ellenkezőleg: megtapasztalták, hogy a frissen kinevezett vezető nem az igazi, már nehezebb a helyzet, hiszen a negatív tapasztalatok hátrányosan befolyásolhatják az alakuló főnök-beosztott viszonyt és munkakapcsolatot. Ilyenkor az a legjobb taktika, ha a dolgozó visszafogottan viselkedik, nem mutatja ellenérzéseit, hanem ad még egy esélyt felettesének - mást nem is tehet - , hátha ebben a pozícióban másképp viselkedik.
Az első napok
Az első néhány napban, amikor az új főnök még csak ismerkedik a kollégákkal és a vállalat működésével, érdemes megfigyelni, hogyan dolgozik, beavatni a munkafolyamatokba, hogy minél gyorsabban átlássa a rendszert. Rossz taktika, ha az új vezetőt elődjéhez hasonlítják a dolgozók, és annak teljesítménye alapján osztályozzák. Az új módszerek nem feltétlenül rosszak, és mindig el kell telnie egy kis időnek, míg kiderül, hogy az esetleges változások hatékonyak-e. Érdemes észben tartani, hogy a kritikus hozzáállás, a motiváció hiánya rányomhatja bélyegét a munkakapcsolat alakulására is.