Még az év vége, a felsőoktatási tájékoztató megjelenése előtt elfogadhatja a parlament az új felsőoktatási törvényt - közölte Dux László felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár szerdán Szegeden.
A felsőoktatással kapcsolatos viták lezárása néhány héten belül várható, az új törvény tervezete kora ősszel a parlament elé kerülhet, s a jogszabályt még a naptári év vége előtt elfogadhatja az Országgyűlés - közölte a professzor a Gál Ferenc Hittudományi Főiskolán tartott előadásán.
A helyettes államtitkár szerint a hazai felsőoktatás átalakításának egyik legfontosabb eleme a pedagógusképzés megerősítése, amely alapul szolgálhat a magyar oktatás problémáinak hosszú távú megoldásához. A tanárképzés újra egyciklusú, osztatlan, kétszakos lesz, a helyettes államtitkár szerint csupán a kisebb, például nemzetiségi tanár szakokon képzelhetők el rövidebb ciklusú képzések. Ehhez kapcsolódna a pedagógus-életpályamodellnek az orvosokéhoz hasonló előmeneteli rendszere, amely kiegészülne a rendszeres tudásmegújítással és -ellenőrzéssel.
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/007f8103-cbcd-414b-bdb2-3e17f2b3a1d4.jpg)
Dux László úgy látja, szükség van a felsőoktatási intézmények feladatainak szétválasztására. A gyakorlati életpályára képző jó főiskolák ne akarjanak rossz vagy közepes egyetemekké válni, a nagy tudományegyetemek pedig ne konkuráljanak a szakmunkásképző intézményekkel, hiszen feladatuk olyan, magas képzettségű hallgatók kibocsátása, akik a legélesebb nemzetközi versenyben is meg tudják állni a helyüket. A kisebb vidéki főiskolák jövőjéről szólva az egyetemi tanár kifejtette, lassú, néhány éves szerves átalakulás során, a helyi gazdasági élet és társadalom szereplőit bevonva kell megtalálni e felsőoktatási intézmények feladatait. Azonnali bezárásuk ugyanis minimálisra csökkentené az amúgy is válság sújtotta régiók kilábalási esélyeit.