szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legtöbb munkahelyi megbetegedés egyetlen forrásból fakad: a stresszből. Nem véletlen, hogy a stresszt a 21. századi „fekete halálnak” is nevezik.

A munkahelyi megbetegedések legfőbb kiváltó oka a stressz, a 21. századi „fekete halál” – olvasható egy friss jelentésben, melyet internetes oldalán a brit Mail Online is közölt. Az eddig is köztudott volt, hogy a stressz számos egyészségügyi problémát idézhet elő, például hátfájást, gerincbántalmat, látásromlást, egyéb – örökölt vagy időközben kialakuló – tényezőkkel társulva pedig alattomosabb betegségek kialakulásához is vezethet, mint a stroke, a szívroham vagy a rák – többek között erre is kitért a brit Chartered Institute of Personnel and Development (CIPD) témában végzett felmérése.

A gazdasági válság miatt a dolgozókra nehezedő lelki nyomás – félelem a munkanélküliségtől, esetleg az új cégvezetéstől és a megváltozott munkakörülményektől – és fizikai megterhelés – túlóra, pluszmunka, mások feladatának átvállalása – állandó stresszfaktor – mondta Jill Miller, a CIPD munkatársa.

Stiller Ákos

Egy közelmúltban megjelent, témába vágó könyv (The Science of Occupational Health) szerzője, Cary Cooper hangsúlyozta: a stressz jótékony hatással lehet a dolgozóra, ha az izgalom doppingolja, motiválja az embert. Attól kezdve, hogy a stressz folyamatos lelki nyomást jelent, már teher, visszahúzó erő, sőt az egészségre is káros hatással lehet – gondoljunk csak arra, hogy a stressz miatt, vagy annak levezetéseképp sokan a megszokottnál többet dohányoznak vagy esznek.

A CIPD felméréséből kiderült, hogy egy átlagos dolgozó minden évben 7,7 napot hiányzik a munkából betegség miatt. A legtipikusabb és legáltalánosabb megbetegedés a megfázás, gyomorpanasz, fejfájás, esetleg ennek erősebb válfaja, a migrén. A közszférában dolgozók két nappal többet, átlagosan évi 9,1 napot, míg a magánszektorban dolgozók átlagosan 7,1 napot töltenek otthon betegség miatt.

Medipress Plázs

Stressz hatására valóban megőszülhetünk

A túl sok stressz hatására adrenalin termelődik a szervezetünkben, amely hosszú távon a haj őszülését, sőt súlyosabb esetekben akár rákot is okozhat – állítják amerikai kutatók.

hvg.hu Plázs

Így öregít a stressz és rövidíti meg életünket

A sressz öregít, mind genetikailag, mind pedig a sejtek szintjén. Persze ezúttal is igaz, hogy magunkhoz ragadhatjuk az irányítást, ha kellően elszántak vagyunk. Dean Ornish amerikai belgyógyász professzor legújabb könyvében ehhez is nyújt segítséget.

Kiderült, ki cserélte füves cigire Mark Ruffalo kellékcigarettáját

Kiderült, ki cserélte füves cigire Mark Ruffalo kellékcigarettáját

Fekete-Győr András akár el is bontaná a Halászbástyánál felállított kordont

Fekete-Győr András akár el is bontaná a Halászbástyánál felállított kordont

Hét év után otthagyja a Metát az egyik legfontosabb embere

Hét év után otthagyja a Metát az egyik legfontosabb embere

Az OpenAI állítja: az új MI-je már megüti egy átlagember szintjét

Az OpenAI állítja: az új MI-je már megüti egy átlagember szintjét