szerző:
Kutasi Judit
Tetszett a cikk?

A munkahelyi légkör jelentősen befolyásolhatja a munkavállalók egyéni teljesítményét, ezáltal a vállalat hatékonyságát. Ideig-óráig bírják is a dolgozók a nyomást, azonban eljön egy pont, amikor lépnie kell a vezetésnek, különben a kollégák tömeges felmondására lehet számítani. Van ellenszer?

Egyáltalán nem mindegy, milyen légkör fogadja a dolgozót nap mint nap a munkahelyén - legyen szó szellemi vagy fizikai munkáról -, ez ugyanis nagymértékben kihat az egyéni teljesítményre és a céges hatékonyságra. Befolyásolja az összképet a dolgozók leterheltsége, a munkatársak közti együttműködés hiánya és konfliktusok száma, a vezető habitusa, viselkedése, a juttatások mértéke, valamint a munkakörnyezet (berendezés, megvilágítás, zsúfolt elhelyezés, stb.) is.

A bérezés és a hozzá kapcsolódó munkakörök kialakítása, feladatok meghatározása mindenképp kulcskérdés, főleg, hogy a válság hatására sokan ugyanannyi (vagy kevesebb) pénzért korábbi feladataiknál jóval többet kénytelenek vállalni. A megfelelő ösztönzés ilyenkor elengedhetetlen, csakúgy, mint a rendszeres értékelés, biztatás, dicséret. Ezek, amelyek a leggyakrabban elmaradnak.

Stiller Ákos

Emellett vezetőként érdemes odafigyelni a munkaszervezési kérdésekre is. Hamar kiégéshez (burnout szindróma) vezethet, ha rendszeresen túl hosszúra nyúlik a munkaidő, az értekezletek pedig többnyire délután 5-kor, 6-kor kezdődnek.

Az ad-hoc meetingek persze időnként beleférnek, de a munkavállalókat az esetek nagy részében nem árt előre tájékoztatni a megbeszélés témájáról, illetve szerencsés időben eljuttatni hozzájuk a szükséges szakmai anyagokat is a felkészüléshez. Tanácsos továbbá a több órás értekezleteket időnként megszakítani, ha ugyanis elmarad a szünet, az legalább annyira frusztráló lehet, mint a hosszú várakozás, késve kezdett megbeszélés.

A munkahelyi környezetre is oda kell figyelni, ugyanis a túl zsúfolt elhelyezés, vagy egy nagyon sötét, levegőtlen iroda szintén rossz hatással lehet a dolgozók közérzetére, munkakedvére. A vezető elzárkózása sem vezet jóra, a beosztottak ugyanis joggal érezhetik azt, hogy magukra hagyták őket a problémáikkal.

Nézzük, melyek a legfontosabb lépések, amiket egy vezető/HR-es megelőzésként tehet:

-   nyílt, őszinte kommunikáció kialakítására a beosztottakkal
-   a belső kommunikációs csatornák (értekezlet, hírlevél, intranet stb.) rendszeres használata
-   a vitás helyzetek, a munkavállalók közti konfliktusok megoldásában való aktív közreműködés
-   tisztázott feladatkörök, prioritások
-   a munkaidő korrekt kezelése
-   a magánélet tiszteletben tartása
-   csapatépítés közös programokon, tréningeken
-   a munkahely hangulatos berendezése, világos, nem túlságosan zsúfolt terek.

László Éva Lilla Karrier

Árulkodó jelek: miből vehetjük észre, hogy kiégtünk?

Ki ne érezte volna már, hogy elfáradt a motor, munkája már nem okoz örömet, kiégett? A burnout szindrómát évtizedek óta ismerik és kezelik, ám míg külföldön egyre több kutatás lát napvilágot a témában, addig a hazai helyzet aggasztó. Nem veszünk tudomást a tünetekről, legyintünk, majd megoldódik, és csak legvégső esetben kérünk segítséget. Mi vezet a teljes kiégéshez? Szakembereket kérdeztünk.

Egy hónap alatt 21 autót tört fel két kecskeméti férfi

Egy hónap alatt 21 autót tört fel két kecskeméti férfi

Elsüllyedt egy hajó Egyiptom partjainál, több tucat ember eltűnt

Elsüllyedt egy hajó Egyiptom partjainál, több tucat ember eltűnt

A tálibok orosz közvetítéssel barátkoznának az Egyesült Államokkal

A tálibok orosz közvetítéssel barátkoznának az Egyesült Államokkal

Spanyolországban fogták el a paloznaki plébános gyilkosának társát

Spanyolországban fogták el a paloznaki plébános gyilkosának társát