szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ajtóbontással végződő akciót nem egyszeri megmozdulásnak szánták az alvállalkozók – tudta meg az FN Éliás Ádámtól, a Vállalkozások Érdekvédelmi Szövetségének (VÉSZ) elnökétől. Mi lesz a folytatás?

A múlt héten 10 vállalkozó közel 80 munkása lebontotta a bejáratok nyílászáróit egy 13. kerületi építkezésen (a Békeliget Lakóparkban), miután többmilliós tartozásokat halmozott fel a fővállalkozó, és már több mint egy éve nem fizet. „Hibásan dolgozott az alvállalkozó, ezért nem teljesítettünk” – mondta Fürst Sándor, az Archinvent Kft. ügyvezetője, és hozzátette: a hibás munka mellett jelentős kárt is okoztak, de így is kifizettek nekik 18 millió forintot, és többet nem ismernek el. Az ügyvezető szerint nem határidőre szerelték be az ajtókat, ráadásul lötyögtek a nyílászárók, ezért saját költségen ki kellett bontatniuk, majd újból beszerelni az elemeket.

Fürst elmondta, hogy a múlt heti ajtóbontás már nem az első eset, tavaly december 29-én – a generálkivitelező szerint az alvállalkozók – már megrongálták egyszer az ajtókat, és azt is javíttatni kellett. Ezeket a költségeket számlázták le az alvállalkozóknak, illetve a késedelmes teljesítés miatt az eredetileg kialkudott munkadíjnak a 70 százalékát fizették csak ki. Az Archinvent egyébként bírósághoz fordul az ügy tisztázására.

Valószínűleg lesz folytatása a VÉSZ akciójának. Különbizottságot alakítottak a vitás esetek rendezésére, amely minden alvállalkozó és fővállalkozó közötti konfliktust értékel, és végső esetben hasonló eszközöket javasol sértett tagjainak. Október elsején pedig autós konvojjal lassítják majd a forgalmat a főváros több pontján (konkrét helyszíneket egyelőre nem árultak el). Azt is tervezik, hogy megjelennek a minisztériumoknál, és petíciót adnak be a köztársasági elnöknek, valamint az Országgyűlés elnökének. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) becslései alapján egyébként legalább 400 milliárddal tartoznak egymásnak az iparágban a cégek. Ennek majdnem 25 százaléka olyan kinnlevőség, amelyhez sohasem jutnak hozzá azok, akik valamilyen formában elvégezték a munkát.

Az ÉVOSZ egyébként még három éve kezdeményezte, hogy a jogszabályokba vegyenek bele olyan passzusokat, amelyek az alvállalkozókat is védik. Tavaly módosították a polgári törvénykönyvet, és így az építési vállalkozók a beruházóval kötött szerződés benyújtásával is kezdeményezhetik a jelzálogjog bejegyzését egy olyan ingatlanra, amelyen dolgoztak, de mondjuk a beruházó nem fizetett. A vállalkozók a Fővárosi Bírósághoz fordultak, jelenleg még nem zárult le az eljárás, de a tulajdoni lapra bejegyezték, hogy bírósági eljárás indult a cég ellen, így aligha rázhatja már le magáról a gyanút, hogy nem viselkedik korrekten az üzletfeleivel.

Az FN által megkérdezett építőipari szakemberek szerint az az igazi gond, hogy folyamatosan csökkennek a nagy állami megrendelések. A hazai ingatlanfejlesztő cégek a folyamatos problémák ellenére viszonylag stabilak, egyedül a Balusztrád csődje kavart nagy vihart.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Javaslatok a körbetartozás enyhítésére

A kormány elfogadta azt a javaslatcsomagot, amely a körbetartozások mérséklése érdekében szükséges intézkedéseket tartalmazza, a javaslat szerint a csődeljárásról, illetve a közbeszerzésekről szóló törvény mellett a Polgári törvénykönyv (Ptk.) is változna.

MTI Vállalkozás

Törvény a vállalkozói körbetartozások mérséklésére

A parlament hétfőn elfogadta a vállalkozói körbetartozások mérséklését célzó törvényt, ami a megrendelőnek 30 napot ad a fizetés teljesítésére, a vállalkozónak pedig zálogjogot biztosít a megrendelő tulajdonában lévő, de a vállalkozó által épített ingatlanon.