szerző:
ecoline.hu
Tetszett a cikk?

„A napi likviditási problémákat segítő, készpénzes alkalmi, azaz elsősorban lakossági vevők egy része eltűnt a...

„A napi likviditási problémákat segítő, készpénzes alkalmi, azaz elsősorban lakossági vevők egy része eltűnt a piacról, így ebben az évben a bankoktól, az állami-, és az önkormányzati intézményektől függünk. Az ő pénzük pedig igen lassan ér el a kereskedőkhöz.” – sommázta az építőanyag-iparban, a válság miatt érzékelhető egyik fő problémát Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb építőanyag gyártó és forgalmazójának, a Masterplast csoportnak a partnerei között végzett, nem reprezentatív felmérés válaszadója.

A válaszadók több mint fele szerint mind az alkalmi, mind pedig a törzsvásárlók elmaradtak a tavalyi vásárlásaikhoz képest: előbbi esetben csaknem 12 százalékkal, utóbbi esetben 7 százalékkal szűkült a vevőkör. Mindezek után egyáltalán nem meglepő, hogy a kereskedők nem számítanak túl jó évre jövőre sem: várakozásaik szerint átlagban további mintegy 8 százalékkal eshet vissza az összforgalom.

Ráadásul a válság hatására a termeléssel együtt a fizetési morál is a mélybe zuhant. Ezt támasztja alá, hogy egyes válaszadók ma már inkább kérnek előleget, vagy készpénzes fizetést, mint, hogy halasztottan, utalással várják meg az eladott áru ellenértékét.

„Nagy szükség volna ennek a bizalomnak, és vállalkozói kedvnek a helyreállítására csakúgy, mint a beruházások ösztönzésére annak érdekében, hogy mind az építőanyag-ipar, mind pedig az ingatlanpiac visszaálljon a válság előtti, felívelő pályájára – mondta Tibor Dávid, a Masterplast csoport vezérigazgatója. A partnereken keresztül a fenti problémákat természetesen mi is érzékeljük. Azonban véleményünk szerint azok a cégek, amelyek képesek kihasználni a lehetőségeket, például innovatív megoldások alkalmazásával, vagy akár a konkurencia felvásárlásával, hosszabb távon mindenképpen nyerhetnek a válságon.”

Ráadásul a piac regenerációja a partnerek szerint hosszadalmas folyamat lesz: a válaszadók többsége csak 2012-re tette az építőanyag-ipar, illetve az ingatlanpiac teljes talpra állását, azonban a pesszimistább forgatókönyvvel dolgozó forgalmazók szerint nem elképzelhetetlen a 2013-as, vagy még későbbi dátum sem.

Tibor Dávid azonban árnyalja a képet: „Azért találunk olyan részpiacokat, amelyek jelenleg is bővülnek. Például, bár a lakásépítések megtorpantak, a felújítások, rekonstrukciók száma nő. Így az ezekhez kapcsolódó építőipari termékek, mint például a szigetelőanyagok forgalma nem esett vissza oly mértékben, mint például az új építkezéshez szükséges anyagok esetében.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!