szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bíróság egy évvel ezelőtt - egy eljárás során - úgy döntött az ügyvéd nem tagadhatja meg a tanúvallomást annak ellenére, hogy a titoktartási kötelezettség alóli felmentést a titok gazdája, azaz ügyfele nem adta meg számára. Esettanulmány, előzmények.

A bíróság, jogértelmezése szerint tehát a jogellenes ügyletben közreműködő vétlen ügyvédet az ügyvédet a titoktartás nem köti - meséli Marosi Andrea ügyvéd, az Adóiroda vezetője. A "vétlen ügyvéd” nem más, mint az aki nem tudott arról, hogy a megkötött jogügylet egy bűncselekmény része lesz. A vétlen ügyvédnek nincsenek látnoki képességei, így nagy valószínűséggel nem tudja előre megjósolni az előtte kötött megállapodások későbbi sorsát sem, s azok felhasználásáról sincs tudomása.

Marosi Andrea szerint az eset kapcsán felmerül a kérdés, hogy jogosult-e egy bírósági döntés felülbírálni egy Magyarországon érvényben levő törvényt, mely az ügyvédet titoktartásra kötelezi és léteznek-e egyáltalán olyan törvények Magyarországon, amelyek a bírósági döntések felett állnak.

A jelek szerint - fogalmaz az Adóiroda vezetője - erősen haladunk a bírósági esetek (precedensek) jogalkotó rendszere felé, azaz nem a parlament által meghozott törvények lesznek az állampolgárokra kötelező érvényűek. Az ügyvédi titok Az ügyvédi titok jogintézményének  kialakulása még a római joghoz köthető és az ókori római fórumon a Porta Basilica előtt folyó peres eljárásokban alkalmazták. Ennek csorbítása pedig, hangsúlyozta Marosi, a jogállamiságot veszélyeztetheti.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Jövőre megszűnik az adótitok védelme

Jövőre - legyen szó cégről vagy magánszemélyről - nem kell az ügyész jóváhagyása ahhoz, hogy kiadják az adózással kapcsolatos adatokat, ha ezt a rendőrség vagy a vám- és pénzügyőrség kéri. Pedig a jogalkotó ezt annak idején még garanciális szabályként hozta az adótitok védelmében.