szerző:
MR1-Kossuth Rádió
Tetszett a cikk?

Ha a kismama még a gyes ideje alatt tervezi a munkába állást, erről írásban kell értesítenie a munkáltatóját a visszatérés szándékáról és a munkakezdés pontos napjáról. A munkáltató ennek a kérelemnek köteles eleget tenni, azaz köteles az édesanyát eredeti állásába visszahelyezni, mert foglalkoztatási kötelezettsége van.

A munkába való visszatérést segítő konferenciát rendeztek a kismamáknak. A tanácsokra azért van szükség, mert egyrészt a jogszabályok túl bonyolultak, másrészt a munkavállalók - de sokszor a munkaadók sem - nem elég felkészültek a témában, az elmúlt időszakban ugyanis nagyon sok szabály változott, de sok esetben az álláskeresés rutinja (önéletrajz, interjúztatás gyakorlata), a naprakészség is hiányzik - mondta Kocsisné Dr. Péterfy Hajnal, a rendezvény egyik szervezője az MR1-Kossuth Rádióban.

Gál Andrea ügyvédnő azt hangsúlyozta, hogy a gyedről, gyesről visszatérő kismama esetében a munkába álláskor ugyanaz a munkaszerződés (munkakör, bérezés, a foglalkoztatás időtartama) van hatályban, mint amivel elment, a munkaszerződés módosítását pedig a munkáltató egyoldalúan nem kezdeményezheti. Ha a kismama még a gyes ideje alatt tervezi a munkába állást, erről írásban kell értesítenie a munkáltatóját a visszatérés szándékáról és a munkakezdés pontos napjáról. A munkáltató ennek a kérelemnek köteles eleget tenni, azaz köteles az édesanyát eredeti állásába visszahelyezni, mert foglalkoztatási kötelezettsége van.

A munka törvénykönyve ugyanakkor többféle kedvezményt is biztosít, ez vonatkozhat a munkakörre, a munkaidőre is, de a munkáltatónak nem kell például kötelezően négyórásra rövidítenie a nyolcórás munkaviszonyt. Megtörténhet az is, hogy a visszatérni szándékozó munkavállaló felmondást kap a kezébe, ilyenkor mindenképp érdemes munkaügyi bírósághoz fordulni, mert a rendes felmondás feltételeit a munka törvénykönyve szigorúan szabályozza - hívta fel a figyelmet a jogász.

Az új szabályok szerint 2011. január 1-jétől gyes mellett már csak heti harmincórás munka vállalható, teljes munkaidős nem. Ez azokra is vonatkozik, aki a 2011-es jogszabályváltozás ideje előtt tért vissza, de az ő esetükben 2011. március 31-ig átmeneti időszakot biztosít a jogszabály. Ők tehát vagy a gyesről mondanak le, vagy visszaállnak a harmincórás munkahétre. Vannak kivételek is, például a távmunka esetében nincs ilyen időkorlát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!