szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy hárommilliárd forintért három, összesen 5,8 megawatt teljesítményű szélerőművet vásárolt az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. Ezzel a hazai megújuló energetika történetének egyik legnagyobb tranzakcióját hajtotta végre a csoport.

A A tőzsdén jegyzett feltörekvő energetikai csoport közleménye szerint az Ács, Jánossomorja, illetve Pápakovácsi mellett lévő széltornyokat csütörtökön vásárolta meg a Raiffeisen Energiaszolgáltató (REN) Kft.-től. 

A három erőmű várhatóan 2018-ig a kötelező átvételi (kát) rendszerben értékesíti a megtermelt áramot. Ezt követően az Alteo saját mérlegkörében helyezi majd el az egységeket. Az áramtermelésnek a szélviszonyoktól függő ingadozását a csoport energiatermelési portfóliójában megtalálható gázmotorok egyenlítik majd ki.

A megvásárolt tornyok 3-4 éve működnek, így várható hátralévő élettartamuk elérheti a 20 évet is. A tájékoztatás szerint az Alteo az idén is folytatni kívánja az elmúlt éveket jellemző növekedést. A szélerőmű-akvizíciót a következő hónapokban újabb tranzakciók követhetik. Az ALTEO az idén jelentős növekedést tervez a megújuló szektorban; a növekedési stratégia megvalósítását a tervek szerint akár már az idén tőzsdei tőkebevonás segítheti.

Az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. magyar tulajdonban lévő komplex energetikai szolgáltató, üzleti aktivitása kiterjed a megújuló erőforrásokon is alapuló energiatermelésre, az energiakereskedelemre, valamint az energiagazdálkodási szolgáltatások területére. 

Az Alteo 2008 márciusában kezdte működését, árbevétele 2011-ben 4,86 milliárd forint volt. Érdekeltségi körébe tartozik többek között a győri és a soproni fűtőerőmű, valamint több, megújuló energiát hasznosító kiserőmű is.

A szélenergiában Magyarország számára jelentős tartalékok rejlenek. Jelenleg mintegy 330 megawattnyi kapacitás működik, ezt ifj. Chikán Attila szerint az évtized végéig mindenképpen érdemes lenne megduplázni. „A szélenergia hosszú távon az egyik legolcsóbb energiaforrás, hiszen az erőművi beruházások – karbantartásban, őrzés-védelemben, távfelügyeletben jelentkező – fix költsége a projektek megtérülését követően gyakorlatilag nulla. Ezáltal a szélenergia hosszabb távon markánsan hozzá tud járulni az energiaár-növekedés tompításához” – érvel az ALTEO vezérigazgatója. Hogy ehhez a kormányzati szándék is megvan, mutatja, hogy a megújuló cselekvési terv a jelenlegihez képest további 410 MW kapacitás telepítését irányozza elő 2020-ig – teszi hozzá ifj. Chikán Attila.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!