szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban már ebben a negyedévben az elektronikus kiadványok vehetik át a könyvpiac legnagyobb forgalmú szegmensének címét, Európában és Magyarországon azonban még éveket kell várni az áttörésre, mivel az e-könyvek szolgáltatásnak minősülnek, így áfa-kulcsuk nem kedvezményes, mint a papíralapú könyveké - írta hétfői számában a Világgazdaság.

Európában és így Magyarországon korántsem tör előre a digitális könyvpiac. A földrész országainak többségében a szegmens tavaly piaci részesedése 1 százalék alatt volt, s bár az eladások dinamikusan nőnek, az amerikaihoz hasonló felfutásra még éveket kell várni. 

Ágazati szakértők szerint az uniós országok lemaradásának elsődleges oka az, hogy a közösségi adópolitika ahelyett, hogy támogatná a digitális kiadványok terjedését, versenyhátrányba hozza. 

Az EU felfogása szerint ugyanis – ahogy erre Zentai Péter László a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülésének (MKKE) igazgatója felhívta a Világgazdaság figyelmét – az e-könyvek értékesítése szolgáltatásnak számít, ezért a hagyományos kötetekkel ellentétben nem kerülhet a kedvezményes áfakörbe. 

Magyarországon az e-könyv áfája 27 százalék, ami azt is jelenti, hogy egy e-könyv majdnem 21 százalékkal drágább az azonos nettó árú, de 5 százalékos áfakörbe tartozó hagyományos könyvnél.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!