szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A startup vállalkozások életében a befektető megjelenése hozza el a fordulópontot, hiszen ha valaki pénzt invesztálna a projektbe, az annak a bizonyítéka, hogy van üzleti potenciál a vállalkozásban. Azonban a befektető legtöbbször a tőke feltételéül szabja az igazgatósági kontrollt, vagyis kisebbségi részvénycsomagja ellenére szeretne többségi irányítást kapni. Ennek birtokában ugyanis az alapítókat rövid időn belül kapun kívül tudhatja.

A mecénás keresése hosszas és kitartást igénylő tevékenység, így amikor végre megjön a befektetési ajánlat, könnyen bele lehet esni a csapdába, és a tőkeinjekcióra gondolva, sokan aláírják a szerződést, amely kiköti a befektetők irányító kontrollját az igazgatóságban. Hogy miért fontos ez a befektetőknek, és miért végzetes az alapítóknak, azt a Startupdate bloggere fejtette ki posztjában.

Az nyilvánvalóan mindenkinek érdeke, hogy sikeres legyen a vállalkozás, ezért az alapfelállás, hogy a befektető adja a pénzt és a tapasztalatot, az ötletgazdák pedig az elképzelést és a lelkesedést. Azonban ha már befut a startup, a befektetők nem ragaszkodnak – egy nagyobb cég vezetési tapasztalatával nem rendelkező – alapítókhoz, ezért az igazgatósági kontroll birtokában lecserélik, vagy „kihigítják” őket. Amelyik befektető többségi kontrollt akar, az egyszer majd önhatalmúlag menedzsmentet akar cserélni. Amikor pedig menedzsmentet cserél, akkor tőkét is fog emelni, mégpedig a saját alapjából. Az persze érthető, ha a befektető profi menedzsmentet akar, hiszen nem életszerű, hogy egy startup alapítója kiválóan építi fel cégét kicsiben, majd zseniális vezérigazgatóként irányítja azt a világ másik oldalán, egy idegen gazdaságban ötszáz alkalmazottal. Nem is a poszt megőrzése fontos, hanem az alkupozícióé.  

Az irányító kontroll birtokában van lehetőség beleszólni az új ügyvezető kiválasztásába, a vezetőcsere feltételeibe, és a felhígulást eredményező tőkebevonásba is. A kontroll feladásának legnagyobb veszélye nem is az, hogy az alapítót eltávolíthatják, mint ügyvezetőt, mert az érték nem annyira a pozícióhoz, hanem a részesedéshez kötődik, hanem az, hogy ha a cég tőkét emel, az alapító „hígul” a bevont tőke és az adott kör cégértékelése alapján. Ha például egy értékes üzletnek 50 millió dolláros exit értéke van, akkor aki legálisan és ráadásul olcsón nagyobb részt tud kihasítani belőle, az nem fog tétovázni. A blogger, Kádas Péter véleménye szerint sok a befektetni való pénz és kevés a projekt Magyarországon, ezért a befektetők versenyeznek a jó startupokért, ezért nem érdemes aláírni az igazgatósági kontroll átadását tartalmazó ajánlatot. Vannak olyan befektetők is, akik pontosan értik, hogy a kontrollt milyen mértékben célszerű magukhoz vonni.

 

 

 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!