szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hazai konyhákban egyelőre még nem túl gyakran használt tökmagolajban látja a jövőt egy Veszprém megyei családi vállalkozás, amely részben külföldi partnereitől tanulva vágott bele az egészséges étkezési olaj itthoni előállításába. Az indulás ígéretes, máris több szupermarketlánc érdeklődik, az üzem bemutatótermében pedig egymásnak adják a kilincset a látogatók.

A Veszprém melletti Nemesvámoson működő Peiba Kft. a rendszerváltáskor indult, kezdetben az osztrák tulajdonostárs számára termeltetett és vásárolt fel tökmagot, amelyet Ausztriában feldolgoztak, és az ott készült étkezési olajat itthon is értékesítették – mondja a 41 éves Bésán János ügyvezető, akinek felesége is részt vesz a kft. működtetésében. 

Néhány évvel később, 1997-ben a vállalkozás tisztán a Bésán család tulajdonába került, amelynek tagjai azóta is az étolajüzlettel foglalkoznak. Éttermeket, intézményeket látnak el az eddig ausztriai bérsajtolással készült tökmagolaj mellett napraforgó- és pálmaolajjal is.

Nagy változást hozott a családi üzletben a saját, hazai tökmagolajüzem létrehozása, amely idén kezdte meg működését Nemesvámoson. Az összesen 200 milliós beruházást Bésánék részben hitelekből, részben egy 54 millió forintos uniós támogatásból finanszírozták.

Osztrák technológiát használnak, amely különleges, meleg sajtolásos eljárással nyeri ki az olajat a tökmagból. A gyártóegység teljesen a technológia köré épült, a berendezések osztrák gyártója pedig referenciaüzemként tekint a magyar létesítményre, más külföldi partnereinek is gyakran itt mutatja be az eljárást és a gépek működését.

Nemesvámoson az alapanyagot több mint száz, jórészt alföldi gazdától vásárolják, akik összesen nagyjából ezer-ezerötszáz hektáron termelnek tökmagot. A betakarítást speciális géppel végzik, amely felszedi és összetöri a tököt, a húsát zöldtrágyaként a termőföldön hagyják, a magot pedig mosás és szárítás után szállítják az üzembe. A sajtolás után visszamaradó, magas fehérjetartalmú tökmagpogácsákat pedig a horgászok használják csaliként.  

A nyolc főt alkalmazó Peiba feldolgozója jelenleg egy műszakban üzemel, az ügyvezető és társtulajdonos szerint évente 40-50 ezer liter olaj állít elő – ehhez legalább 100 tonna tökmagra van szükség. Bésán János azt mondja, szeretnének a jövőben tovább növekedni, az üzem maximális kapacitása ugyanis 100 ezer liter, tehát további 100-150 tonna tökmagot is fel tudnának dolgozni.

Segítséget jelenthet ebben, hogy a közelmúltban a jegybanki hitelprogram segítségével alacsonyabb kamatozásúra sikerült "kicserélniük" az összes kölcsönüket.

A családi vállalkozás célja most azonban az, hogy minél szélesebb körben megismertessék az itthon, hazai alapanyagból készülő sötétbarna és zöldes árnyalatú tökmagolajat, amelynek számos jótékony élettani hatása van, így Bésán János szerint része lehet a mindennapi egészséges étrendnek.

A németeknél és osztrákoknál már közkedvelt olajnak magas az E-vitamin és szeléntartalma, és más mellett segít megelőzni és gyógyítani a prosztatagyulladást is. Sokféle ételhez használható, többek között salátákhoz és levesekhez, de az egyik visegrádi étteremben például még vaníliafagyit is kínálnak tökmagolajos ízesítéssel – mondja az ügyvezető. Ráadásul a tökmagolaj gazdaságos, egy évig is eltartható.

Bár a Peiba termékének jelentős részét exportpiacokra szánják, a vállalkozás nagy hangsúlyt fektet a hazai megjelenésre. Megjelentek az idei OMÉK mezőgazdasági és élelmiszeripari kiállításon is, ahol két nagy hazai szupermarketlánccal is tárgyaltak a tökmagolajról, egy harmadik lánc pedig maga jelentkezett be náluk még a kiállítás előtt.

A sikerért helyben is dolgoznak: a nemesvámosi üzemben egy száz négyzetméteres bemutatótermet nyitottak, ahol egy üvegfalon át lehet megnézni a tökmagolaj gyártásának lépéseit, a látogatók pedig meg is kóstolhatják ezt a különlegességet. Bésán János szerint ez mindennek a kulcsa, az ugyanis, aki egyszer megkóstolja a tökmagolajat, azonnal megkedveli, egyszerűen mert finom. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!