Új üzletágakat teremt a Ptk. módosítás

A Polgári törvénykönyv módosítása hamarosan új üzletágakat teremt Magyarországon. Ezek közül most egyet mutatunk be, a bizalmi vagyonkezelést.

  • hvg.hu hvg.hu
Új üzletágakat teremt a Ptk. módosítás
Mi a bizalmi vagyonkezelés?

A bizalmi vagyonkezelés fő jellemzője, hogy a vagyonkezelésbe adott vagyontárgyak tulajdonjoga a vagyonkezelőre száll, aki azonban nem a saját javára, hanem a kedvezményezett érdekében végzi a vagyonkezelést.

A Ptk. módosítás létrehozott egy teljesen új jogintézményt, az angolszász eredetű bizalmi vagyonkezelést, amelynek nincsenek előzményei a magyar magánjogban. Erre alapozva egy új üzletág jöhet létre, a gazdag emberek vagyonának kezelése.

Tehát, ha valaki nyer a lottón 3 milliárd forintot, és nem ért a pénzhez, kiadhatja a vagyonát bizalmi vagyonkezelésbe egy ezzel foglalkozó cégnek. Kiadhatja fix díj fejében, de úgy is, hogy sikerdíjat ad a kezelőnek a vagyon meghatározott hozamáért cserébe. A Ptk. arra is lehetőséget teremt, hogy különböző vagyonrészeket egységbe szervezzenek.

Bár a Ptk. két nap múlva lép hatályba, már most lehet olyan hirdetésekkel találkozni, amelyek vagyonkezelői szolgáltatást kínálnak, például itt.

Mivel a bizalmi vagyonkezelésnél a vagyonátruházó átruházza a tulajdoni jogokat a kezelőre, ezért sokan attól tartanak: a bizalmi vagyonkezelés intézménye arra is lehetőséget teremt, hogy cégvezetők vagy politikusok elrejtsék vagyonukat. Mint azt Molnár Gábor a DLA Piper partnere korábban elmondta: mivel a vagyonátruházónak nincs tulajdonjoga, tehát vagyona, nem lehet megfogni őt.

Üzletszerű vagyonkezelés végzéséhez egyébként megfelelő engedéllyel kell rendelkezni. A vállalkozásnak erre kell szakosodnia, vagyis fő tevékenységként kell ellátnia a feladatot. A tagok között legalább egy jogásznak, közgazdásznak és könyvvizsgálónak kell lennie. Emellett fel kell mutatnia a kezelt vagyon összértékével arányos, de legalább 70 millió forintos pénzügyi biztosítékot, és 70 millió forint saját tőkével is rendelkeznie kell. A tevékenységet csak kft.-k, zrt.-k vagy az Európai Gazdasági Térség vállalkozásainak magyarországi fióktelepei végezhetik. Az engedélyeket a Magyar Nemzeti Bank adhatja ki és a nyilvántartásokat is a jegybank vezeti. Az erről szóló törvény februárban jelent meg.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.