Felélesztik Csehszlovákiát, de máshogy írják a nevét

A Made in CzechoSlovakia kereskedelmi márka felújítását tervezi a prágai Ceská Exportní Banka (CEB) és a szlovák Eximbanka. A két bank együttműködési szerződést írt alá kedden Pozsonyban, amely a márka felújítását is lehetővé teszi.

  • MTI MTI
Felélesztik Csehszlovákiát, de máshogy írják a nevét

A megállapodás szerint a Made in CzechoSlovakia márka felújítása utalás a két ország közös múltjára a külkereskedelem és az ipar területén.

A két bank a jövőben szorosan együtt kíván működni a harmadik országokba irányuló cseh, illetve szlovák kivitel támogatásában. Ezekben az országokban a szakértők és a diplomaták szerint továbbra is jó neve van a Made in Czechoslovakia márkának, amelyben azonban a múlttól eltérően Szlovákia nevét nagy S (Sz)-betűvel fogják írni. 

Andrej Kiska szlovák államfő júniusi csehországi látogatása alkalmával kérdésre válaszolva úgy nyilatkozott, hogy ez a márka már a múlté, és jelenleg mindkét ország saját neve alatt kíván pozíciókat szerezni magának a külföldi piacokon. Ennek ellenére tény, hogy a múltban a Made in Czechoslovakia márka használata több ízben is felmerült, és például Robert Fico szlovák miniszterelnök is támogatta ezt az elképzelést. 

Az állami kézben lévő CEB feladata a cseh kivitel támogatása. A bank által támogatott kivitel 44 százaléka jelenleg Oroszországba irányul. A második helyen Törökország áll 15 százalékkal, majd Grúzia, Azerbajdzsán és Ukrajna következik. Az európai uniós tagállamokba irányuló kivitel támogatásának 16 százaléka Szlovákiára esik.

A legnagyobb támogatást a szlovákiai Mohi atomerőmű tervezett 3. és 4. energiablokkjának felépítésére készített cseh projekt kapta. A hitel értéke 630 millió euró. A CEB egyébként is külföldön elsősorban a cseh energetikai projekteket támogatja.

 

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.