A leálló autógyárak húzták le az ipari termelést: közel 37 százalékos csökkenés áprilisban

Hiába állt vissza a termelés a hónap második felétől, ez sem tudta kompenzálni a leállásokat.

  • hvg.hu hvg.hu
A leálló autógyárak húzták le az ipari termelést: közel 37 százalékos csökkenés áprilisban

Koronavírus-járvány

Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.

2020 áprilisában az ipari termelés volumene 36,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggel közölt első becsléséből. A munkanaphatástól megtisztított adatok alapján a termelés 36,6 százalékkal csökkent. Egy hónappal ezelőtt a visszaesés 5,6 százalékos volt, munkanaphatástól megtisztítva viszont már 10 százalékos. Akkor azt írtuk, hogy ilyen mértékű visszaesés havi bontásban még nem volt, amióta a statisztikai hivatal ilyen adatokat közöl – a mostani számoknál ez már nem is kérdés. Virovácz Péter, az ING elemzője azt is megjegyezte kommentárjában: olyanra sem volt még példa, hogy két egymást követő hónapban két számjegyű volt a visszaesés.

A termelési adatok hátterében a koronavírus-járvány miatt megváltozott gazdasági folyamatok állnak. Bár a statisztikai hivatal részletes adatokat még nem közölt, azt jelezte, hogy a legnagyobb súlyú feldolgozóipari alágak közül kiugró visszaesés volt a járműgyártásban, míg a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása, illetve az élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása kisebb mértékben csökkent. Az alágak közül csak a gyógyszergyártásban nőtt a kibocsátás. Mindezt úgy, hogy a termelő cégek nagy része a hónap második felében már visszaállt.

A termelés az év első négy hónapjában 9,2 százalékkal kisebb volt, mint az előző év azonos időszakában.

A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás áprilisban az előző hónaphoz viszonyítva 30,5 százalékkal visszaesett.

Virovácz Péter azt is megjegyezte: májusban már korrekció várható, ám az év eleji termelési szintek elérésére nem számíthatunk rövid távon, hiszen sok esetben a korábban három műszakos termelés jelenleg csak egy műszakban zajlik. Ennek oka az ellátási láncok továbbra is fennálló zavara és a keresletkiesés. A korrekció mértéke határozhatja majd meg, hogy milyen mély visszaeséssel kell számolni az év egészében.

A KSH péntek reggel egy másik fontos áprilisi adatot is közölt, amely szintén jelzi, mennyire tragikusan hatott a magyar gazdaságra is a koronavírus-járvány okozta leállás. A kereskedelmi szálláshelyek forgalma 97 százalékkal esett vissza az év negyedik hónapjában.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Drámaian nő a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. Lépni kell! Nem csak a józan üzleti megfontolás, hanem a jogszabályoknak való megfelelés érdekében is.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.