szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A hatóságok két tucat helyszínen csaphattak le az érintettekre.

Hosszas nyomozás után egyszerre ütött rajta a rendőrség a csődbe ment Széchenyi Kereskedelmi Bank egykori vezetőin, illetve a bank zavaros tőkeemelésének más résztvevőin, tanácsadóin – értesült az Index.

A lap úgy tudja, hogy akár két tucat helyszínen is lecsaphatott a rendőrség, házkutatást tartottak, iratokat foglaltak le és az érintetteket bevitték.

A Fővárosi Főügyészség szerda délután közleményt adott ki, amelyben bár nem nevezik meg sem az érintetteket, sem a bankot, a körülmények alapján a Széchenyiről van szó. Mint írták: a megalapozott gyanú lényege szerint egy kisebbségi állami tulajdonban lévő pénzintézet hitelkihelyezései kapcsán egy bűnszervezet jött létre, amelyben a pénzintézet – közvetett többségi tulajdonosa – és felesége töltött be vezető szerepet.

A bűnszervezet a hiteleket kihelyezte abban az esetben is, ha egyébként a hitelt igénylő gazdasági társaság nem juthatott volna hitelhez.

A hitelhez jutó gazdasági társaságok a felvett összeget döntő hányadát rövid időn belül különböző gazdasági társaságok közbeiktatásával előre meghatározott módon átutalták a közvetett tulajdonos többségi tulajdonában lévő cégnek. A hitelt felvett gazdasági társaságok a hiteleket nem fizették vissza, a hitelekből végül a pénzintézet közvetett tulajdonosának cége gazdagodott.

A bűnszervezet által okozott vagyoni hátrány meghaladja a hatmilliárd forintot"

– írta az ügyészség.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség nyomozó ügyészei az ügyészség által 2019. decemberében hatáskörbe vont nyomozás keretében a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda rendőreinek segítségével nagyszabású, húsz helyszínt érintő és százkilencven személyt mozgósító akcióban kutatásokat és elfogásokat tartottak. Ennek keretében a megalapozott gyanút alátámasztó bizonyítékokat foglaltak le.

A nyomozó ügyészek tizenkilenc személyt hallgattak ki gyanúsítottként és kilenc gyanúsítottat őrizetbe vettek.

A Fővárosi Nyomozó Ügyészség a ma (szerdán) két férfi és egy nő letartóztatása, valamint további öt férfi és egy nő bűnügyi felügyelet alá helyezésére tesz indítványt. Az indítványokról a Fővárosi Törvényszék területén illetékes nyomozási bíró holnap dönt – közölték.

Azt Index azt írja, hogy a Széchenyi Kereskedelmi Bank bukása nagy visszhangot váltott ki, egyrészt, mert az állam adófizetői pénzből tőkét emelt benne, és mert előtte hosszú évekig nem volt bankcsőd Magyarországon. Azután azonban megkezdődött a Buda-Cash-es bankok bukási sorozata.

A történet legvége legalább hat évre nyúlik vissza: 2014. december 5-én a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonta a bank tevékenységi engedélyét és elrendelte végelszámolását. A kisbank ekkor már egy ideje a csőd felé tartott, és a volt vezetők felelőssége már akkor felvetődött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vállalkozás

Titkos dossziék a Széchenyi Bank vándorló milliárdjairól

Elképesztő manőverek, kacifántos ügyek, elégő milliárdok övezik a jobboldali pénzember, Töröcskei István érdekeltségének számító, de részben állami tulajdonban levő Széchenyi Bankot. Megismertük az ezeket feltáró jegybanki jelentést, illetve a Széchenyi Bank észrevételeit.

Baksa Roland - Máriás Leonárd Gazdaság

Aki egy összeomló bank alól Matolcsy rokonánál kötött ki

Matolcsyék megbírságolták rendkívül súlyos jogsértések miatt, amelyek hozzájárulhattak a Széchenyi Bank tönkremeneteléhez, ahol ő vezérigazgató volt, ám Szakács Tibor ma már tanácsokat ad Matolcsy György unokatestvérének érdekeltségébe tartozó NHB Növekedési Hitel Banknak. És nincs, aki szerint ezzel baj lenne.