szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

A rozsdaövezetek munkásait azzal állította a maga oldalára Donald Trump 2016-ban, hogy megmenti a munkahelyüket. Nem így történt: még a kereskedelmi miniszter egykori cége is a gyártás kiszervezésének áldozata lett – állapítja meg a Bloomberg.

Biden nyert, Trump még küzd - amerikai elnökválasztás 2020
November 3-án elnökválasztást tartottak az Amerikai Egyesült Államokban. A republikánus Donald Trump és demokrata kihívója, Joe Biden közti verseny több államban nagyon szoros volt, így végül csak november 7-én derült ki: Joe Biden lesz az USA 46. elnöke. Kövesse az elhúzódó elnökválasztás fejleményeit és lehetséges következményeit a hvg.hu-n.
Friss cikkek a témában

22 évig dolgozott abban az autószerelő üzemben Amy Sabo, melyet Wilbur Ross, Trump kereskedelmi minisztere alapított Ohio államban. Október 31-e az utolsó munkanapja, mivel a cég áthelyezi a gyártást Mexikóba, ahol alacsonyabbak a munkabérek és kevésbé szigorúak a környezetvédelmi előírások. Tavaly karácsonykor közölték a dolgozókkal, hogy itt a vég.

Donald Trump persze az elnökválasztási kampány során nem erről beszélt, inkább arról, hogy a szinte az egész világgal folytatott kereskedelmi háború eredményeképp "jelenleg is gyárak épülnek Ohióban, Észak- és Dél-Karolinában." A valóság egy kicsit komplikáltabb – jegyzi meg a Bloomberg.

Trump négy évében az amerikai gazdaság 500 ezer új munkahelyet teremtett a gyáriparban, de ugyanennyi szűnt is meg. 164 ezer munkahely: szeptemberben ennyivel volt kevesebb az amerikai gyáriparban, mint 2017 januárjában, amikor Trump beköltözött a Fehér Házba. Ez azonban nem forradalmi változás, hanem egy korábban elkezdődött folyamat folytatása.

A választási kampány idején persze mindkét fél igyekszik valamit ígérni a rozsdaövezetben, hiszen Ohióban vagy Pennsylvániában eldőlhet a választás. Mit javasol Joe Biden? A demokraták jelöltje adókedvezményeket adna az USA-ba visszatérő cégeknek, egyidejűleg 10%-os pluszadóval sújtaná azt a profitot, amely külföldi gyárakból jön.

Csakhogy az elmúlt négy év azt mutatta, az elnök lehetőségei a gazdasági folyamatok befolyásolására korlátozottak. A gyártás kiszervezése továbbra is vonzó gazdasági szempontból, mivel a munkaerő olcsóbb, mint az Egyesült Államokban, és a piac is gyorsabban bővül sok országban – elsősorban persze Kínában –, mellyel Trump elszánt kereskedelmi háborút folytat.

Az elnök emberei persze arra hivatkoznak, hogy 2,3 milliárd dollárért akkumulátorüzemet létesít a General Motors egy koreai partnerrel Ohióban. Csakhogy az autóipar lassan leépül ebben az államban és a környéken. Épp erre hivatkozik Wilbur Ross kereskedelmi miniszter egykori cége, amely a bezárás mellett döntött harminc éve után. Az autóalkatrész-gyártó üzem vezetőinek rá kellett döbbenniük: a környéken nincs szükség arra, amit csinálnak. "Kereskedelmi egyezményekkel nem lehet szembeszállni a sokkal erősebb gazdasági érdekekkel" – mondta erről a Bloombergnek a befolyásos Council on Foreign Relations (külügyi tanács) főmunkatársa, Edward Alden.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!