szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy esküvőről készített rövidfilmben bukkant fel Anna Frank, a Hollandiából deportált német kislány, akinek naplója a holokauszt egyik legmegrázóbb mementója.

A dokumentumot véletlenül találták meg az egykori ifjú pár családjánál, amely nem is sejtette, milyen érték van a birtokában. A filmet Amszterdamban forgatták 1941 tavaszán. Az operatőr felvételeket készített a házasulandókról, amint kilépnek a Merwedeplein 37-ből, abból a házból, amelynek második emeletén Frankék is laktak. Rávitte a kamerát a kíváncsiskodó szomszédokra, így került a filmre az erkélyről lenéző Anna is.

Hollandiát akkor már megszállták Hitler csapatai, de még nem léptek életbe azok a zsidóellenes intézkedések, amelyek miatt 1942. júniusától a Frank-családnak bujkálnia kellett. Anna még nem töltötte be 13. életévét, nem érezte a háborút és az őket sújtó borzalmakat, a felvételen derűsen mosolygott – írja a Corriere della Sera című olasz napilap.

A film az amszterdami Anna Frank múzeumba, a család egykori rejtekhelyére került, a néhány filmkockát pedig, amelyeken a kislány látható, beépítették abba a DVD-be, amely Hollandia náci megszállásáról és Anna naplójáról szól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Megnyílt az arab világ első Holokauszt-múzeuma

Az arab világ első Holokauszt-múzeumát nyitotta meg Khaled Kaszab Mahamid arab ügyvéd Názáretben, a Mária-kút közvetlen közelében. Egy teremben és az oda vezető folyosón a Jad Vasem Múzeumtól kapott 80 fotót állított ki az európai zsidóság ellen elkövetett népirtásról.

Hét nap

ÚJ HOLOKAUSZTMÚZEUM

A nácik által kiirtott 6 millió zsidó személyes emlékezéseken és dokumentumokon alapuló bemutatása céljából kedden...

Itthon

Roma holokauszt: megemlékezések országszerte

A roma holokauszt 60. évfordulója alkalmából Egerben kopjafát, Hódmezővásárhelyen oszlopot állítottak az áldozatok emlékére. Győrött is megemlékeztek a meggyilkolt romákról, míg Budapesten Medgyessy Péter miniszterelnök mond beszédet.

MTI Itthon

Közzétették több ezer holokauszt-áldozat "alvó" számláinak listáját

Az izraeli parlament közzétette 9000 olyan európai holokauszt-áldozat nevét, aki a brit mandátum idején palesztinai bankokban őrizte pénzét. A közlemény annak a vizsgálatnak az eredménye, amelyet a knesszet öt éve folytat azért, hogy az áldozatok örökösei hozzájuthassanak az ezeken a számlákon őrzött pénzekhez.

Világ

Posztumusz állampolgárság Anna Franknak?

Holland parlamenti képviselők a hét végén szót emeltek azért, hogy Anna Frank posztumusz állampolgárságot kapjon, egy televíziós hírből ugyanis kiderült, hogy a holokausztban elpusztult tinédzserlány nem volt holland állampolgár.

Hárs Géza Kult

Maus: a holokauszt-képregény magyarul

A vészkorszak elbeszélésére tett eddigi legkülönösebb kísérlet: képregény antropomorf egerekkel és macskákkal. A comics-történelem egyik legfontosabb műve most végre a hazai könyvespolcokra is felkerülhet. Összeállításunkban más, sok vitát kiváltott holokauszt-műveket is szemlézünk.