Hiller István Közvetít, vagy megnyugtat? © Horváth Szabolcs |
Hiller István hivatalában fogadta a budapesti színházigazgatók delegációját. Az önkormányzati költségvetési koncepció alapján a tavalyinál csaknem egymilliárd forinttal kevesebb támogatás jutna a fővárosi fenntartású színházaknak az idén.
A miniszter egyetértett azokkal a színházigazgatói véleményekkel, amelyek szerint az egymilliárd forintos forráselvonás miatt súlyos helyzetbe kerülhet a 13 fővárosi tulajdonban lévő színház.
"Hiller István a találkozót követően telefonon beszélt az MSZP budapesti frakcióvezetőjével és megállapodtak abban, hogy a minisztérium mellett a fővárosi szocialista frakció is elutasítja a színházak finanszírozására javasolt költségvetési tervet. A miniszter tehát arra kéri a főváros vezetését, hogy dolgozzon ki új javaslatot" - áll a minisztérium közleményben.
A tárca tájékoztatása szerint az Oktatási és Kulturális Minisztérium biztosítja, hogy az idén ugyanakkora támogatás álljon állami forrásból a színházak rendelkezésére, mint 2006-ban. Ez a színházak támogatásának kétharmadát jelenti.
|
A magyar színházi kultúrának az utóbbi években többnyire a független társulatok hoztak nemzetközi elismerést. A Krétakör például, miután a legtöbb hazai alternatív színházi díjat besöpörte, tavaly kilenc országban 38 előadást tartott, és megkapta a nagy hagyományú BITEF-en (Belgrádi Nemzetközi Színházi Fesztivál) a zsűri különdíját. Mindezt úgy, hogy - a többi függetlenhez hasonlóan - legalapvetőbb gondja éppen az, hogyan jusson el a közönséghez.
Olvassa el a HVG cikkét itt!
|
Léner Péter, a Budapesti Színházigazgatók Egyesületének elnöke, a József Attila Színház igazgatója elmondta: komoly tárgyalás kezdődik a főváros és a színházigazgatók között, a párbeszéd nyomán kialakul egy reális eredmény.
Mint felidézte, november 30-án találkoztak a színházigazgatók Hiller Istvánnal, aki deklarálta, hogy a színházaktól pénzt nem vonnak el. Továbbá azt, hogy párbeszéd kezdődik a minisztérium és a színházi szakma között. A miniszter véleményüket kérve számos témát megjelölt, amelyek felölelik a szakma és a színházi struktúra problémáit.
Márta István, az Új Színház igazgatója csütörtökön úgy nyilatkozott, a tavalyi elvonások miatt az idén már nincs miből elvenni. Arra a kérdésre, mekkora elvonást tud mégis elképzelni, úgy válaszolt: a fővárosi kulturális bizottság egyenként üljön le a színházakkal, vagy kérje fel azokat, hogy közösen gondoljanak ki valamit, legyen párbeszéd, konszenzus. A színházak is egyetértenek abban, hogy rossz a helyzet, és takarékoskodásra lenne szükség. Amennyire lehet, maximálisan takarékoskodnak is - tette hozzá.