szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elhunyt Michelangelo Antonioni világhírű olasz filmrendező - jelentette kedden az olasz tömegtájékoztatás. Hétfő este nyolc óra körül érte a halál, 95 évesen, ferrarai házában; végóráiban felesége mellette volt. Ferrarában temetik el, ahol született.


Antonioni átveszi az életmű-Oscart
1995-ben díjazták
© AP
Az 1912-ben született Antonioni olyan nagy jelentőségű, stílusteremtő filmek alkotója, mint a Vörös sivatag, a Nagyítás, a Zabriskie Point, vagy az Egy nő azonosítása. Harminc évesen forgatta első alkotását, A Pó népe (Gente del Po) című dokumentumfilmet, amelyet a neorealizmus egyik előfutárának tekintenek. Első önálló játékfilmjét 1950-ben készítette el. Antonioni 1955-ben forgatott alkotásával, A barátnőkkel vált igazán ismertté a filmvilágban.

A filmnyelv nagy megújítói között tartják számon. A kaland című filmje 1960-as cannes-i díszbemutatója botrányba fulladt; Antonioni látszólag cselekménytelen filmje szembe ment a nézői beidegződésekkel. Az olasz rendező azonban következetesen járt a maga kijelölte úton s neorealizmustól eljutott stílusteremtő önálló filmnyelvéig. Az éjszaka (1960), a Vörös sivatag (1964), a Nagyítás (1966) már kijelölte helyét a filmművészet nagy alkotói között.

A Cortázar-novellából készült Nagyítás (Blow Up) híres befejező jelenete - a labda nélkül teniszezők - igazi filmtörténeti pillanat. Számos nagy filmje még csak ezután következett, a Zabriskie Point (1969), a Foglalkozása riporter (1975) pályája szellemi értelemben legtermékenyebb és legfontosabb időszaka. A magyar közönség talán ezt a pályaszakaszt ismeri leginkább az Antonioni-életműből.

Az Egy nő azonosítása (1982) után ez a nagy játékfilmes periódus részben véget ért. Ám szüntelen kísérletező kedvére jellemző, hogy 1980-ban elektronikus eszközökkel készítette el Az oberwaldi titok című filmjét, sőt még videoklipet is készített az olasz rocksztárnak, Gianna Nannininek.

1985-ben Antonioni agyvérzést kapott, ennek következményeként részlegesen lebénult, s elveszítette a beszédkészségét. Dokumentumfilmeket, videókat azonban továbbra is készített.  A Wim Wenders segítségével készült alkotását, a Túl a felhőkönt (1995) már inkább az idős mesternek kijáró tisztelettel fogadták, s szintén nem mérhető nagy alkotásaihoz a pályája utolsó szakaszában készült epizód sem a 2004-ben készült Eros című filmben. A Nagyítás című filmje 1967-ben Cannes-ban Arany Pálmát kapott, Michelangelo Antonioni életművét 1995-ben Oscar-díjjal ismerték el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!