szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Minden mozog: Anilogue animációs filmnapok Budapesten, s benne egy iráni női képregényművész rajzfilmje, a Persepolis! Felvonásvég: tart még a 6. Kortárs Drámafesztivál. Gesztus fesztivál: mozgás és összművészet. Egon és Dönci: új magyar kultfilm született? Képzett társítások: Nádas, Jovánovics és a Trio Midnight egy esten. Filmpremier: Off Hollywood, az új, erős hazai. Programajánlatok szerdától szerdáig a hvg.hu-tól!


Minden mozog
Anilogue

Budapest egyszer csak, pár éve megrázta magát. És azt mondta: ha már évtizedes tradíciói vannak az animációs film terén, még ha átmenetileg meg is roppant ez a hagyomány, vissza kéne szerezni a központi szerepet itt a térségben. Mi kellene ehhez - többek közt? Például egy igazi nemzetközi fesztivál. Hát, már kettő is van, a Kiskakas és az Anifest, azaz mostmár Anilogue.

Az 5. Budapesti Nemzetközi Animációs Fesztivált - most már Anilogue-ként - ebben az évben november 29. és december 2. között tartjuk az Uránia Nemzeti Filmszínházban és a Toldi moziban. A fesztivál jubileumi kiadásának négy napja alatt számos egész estés animációs film magyarországi premierjével, korábban nem látott filmelőzetesekkel, animációs műhelymunkával, díszvendégekkel, európai versenyprogrammal, világpanorámával, a már ismert Animált Éjszakával, koncertekkel és kiállításokkal várjuk a közönséget.

A részletes program itt!

Nov.29-dec.2; Budapest, Uránia és Toldi

Teheráni nő
Persepolis

Marjane Satrapi a "felnőtt" képregényművészet egyik új sztárja. Felemelkedése, meglehet, összefügg az iráni művészet európai felfedezésével - ő maga Teheránban született és élt jó darabig- , de mostmár "saját jogán", a művészeti divatoktól függetlenül vívja ki műveivel a figyelmet. A Persepolis egy Franciaországben készült műve, amely épp saját történetét, Iránból Európába kerülését meséli el. Ebből a műből most animációs film készült. Hazai premierje előtt az Anilogue-on vetítik, majd december 6-tól a mozikba is bekerül.

francia animációs film (2006);  rendezte: Marjane Satrapi
Nov.29-én, az Anilogue-on.


Régi dicsőségünk
Egon és Dönci - Mindenütt jó, de legjobb otthon

Íme, az új magyar animációs csoda! Egon és Dönci méltó utóda lehet Grabowskynak, a szuperegérnek, a kis Vuknak és minden magyar animációs hírességnek. A film "alulról indult" projekt, egy hazai kis műhelyben hozták össze készítői. Örökzöld téma: a macska és gazdája. Kell ennél több? Igen, nem ártana...ám itt van is, ami ennél tovább mutat. Sztori!

Egy távoli csillag egyik kis bolygóján él Egon, a kissé szórakozott, amatőr űrkutató, akinek minden lében kanál, kétbalkezes társa Dönci, a túltáplált macskaforma lény. Ismeretlen eredetű tárgy zuhan le a bolygójukra, melynek roncsai között megcsillan egy lemez, rajta az emberiség üzenetével. Egon a felfedezőkre jellemző izgalommal határozza el, hogy felveszi a kapcsolatot a magáról hírt adó civilizációval. Azonnal nekilát a munkának: műhelyében bádogűrhajót épít az űrkalandhoz... Az űrhajó teljes hajtómű-terheléssel száguld, egészen a fagyos Plútóig, miközben meghibásodik. Egon külszíni szereléssel megjavítja a gépet, s folytatják útjukat a nagy kék bolygó felé. Sikeresen landolnak a Földön, s megismerkednek egy földlakóval, aki mesél nekik a bolygóról, az emberekről, szépségről, csúnyaságról, egyszóval magáról az életről. A nagy utazás azonban itt még korántsem ér véget…

magyar animációs film (2007); rendező: Magyar Dániel, Magyar Ádám


Off Hollywood, Kortárs Drámafesztivál (Oldaltörés)


Nyugattól keletre
Off Hollywood

Török Illyés Orsolya
Hajdu Szabolcs filmjeire mindig érdemes odafigyelni. Alig, hogy bekerült a köztudatba (no meg a fesztiválok mezőnyébe) a Fehér tenyér, itt az újabb film, az Off Hollywood. A film főhőse, Bódi Adél fiatal filmrendezőnő új filmjének bemutatójára készül. A történet 24 órába sűríti azt az összeomlást, ahogy a film felzabálja Adél életét.

Hozott anyagból készült a történet? Az elgyötört rendezőnő a bemutatón felemás sikerrel szembesül - a fogadtatás se jó, se rossz, ám ünnepelni kell, a stáb mulatni megy. Pánikroham, pszichiátria, eszméletvesztés és eszmélés. Majd szökés...

magyar film; (2007), rendezte: Hajdu Szabolcs

Még nem késő...
6. Kortárs Drámafesztivál

Én egy szemüveges kisfiú vagyok
Most ér véget a 6. Kortárs Drámafesztivál de a hátralevő napok még kínálnak izgalmakat! Eddig tavasszal jelentkezett a fesztivál, de most először az őszi kultúrszezont gazdagítja a rendezvény. A fesztivál szakmai téren látványosan gazdagodott az eltelt évek alatt: egyre több egymásra találó szerzőt és színházat, egyre sokrétűbb színházi kultúrát mutat meg, s egyre több ország képviselteti itt magát. Mind a mai napig ez az egyik legfontosabb nemzetközi színházi fesztivál Magyarországon - ahol sajnos kevés a nagyszabású nemzetközi színházi eseménysorozat. De most ne ezen keseregjünk; ajánlatok a hátralevő napok kínálatából!

november 28.
19:00 mady.baby.edu Merlin (Színházterem) - Budapest 
    Peer Gynt Thália Színház (Régi Stúdió) - Budapest  20:00 Plazma BAKELIT - Budapest 

november 29.
20:00 Anyám orra Szkéné Színház - Budapest  
20:00 Kortárs külföldi darabok felolvasószínházi bemutatója Merlin (Színházterem) - Budapest 

november 30.
19:00 Frankenstein-terv Bárka Színház (Kávézó/Amfiteátrum)  Budapest 
 
december 2.
16:00 Én, a géppuskás Millenáris Rendezvényközpont (Teátrum) 
19:30 Mikor mehetek be végre egy szupermarketbe és ... Új Színház (Nagyszínpad) 
22:00 Én egy szemüveges kisfiú vagyok Gödör Klub (Aula)

 

Gesztus Fesztivál, Kertész Imre a Nemzetiben, Képzett társítások (Oldaltörés)


 
Progresszív mozgások
Gesztus Fesztivál

A tavalyi megnyitó és a tavaszi I. Gesztus Fesztivál után az idei őszi évadban is megrendezi valódi összművészeti fesztiválját december 3-tól 9-ig a Gesztus Műhely Egyesület a SÍN Kulturális Központban.

A műsorra tűzött produkciók között a hazai kortárs táncélet jól ismert szereplőinek egy-egy új darabja szerepel: Nagy Zoltán, Pataky Klári, Juhász Kata és Nagy Andrea is premierrel áll elő. Az esték rend szerint több fellépőt is felvonultatnak, rövidebb lélegzetű önálló koreográfiával jelentkezik a táncosként jól ismert, mások darabjaiban sokat és kiválóan játszó Nemes Zsófia, valamint a Frenák Pál Társulat jelenlegi magját képező és az utóbbi időben co.ffein projects néven bemutatkozó Baranyai Balázs és Várnagy Kristóf. Felbukkannak a SÍN-ben ez alatt az egy hét alatt a performansz különböző válfajai is. A külföldi fellépők ezúttal Prágából illetve az Egyesült Királyságból érkeztek.

Részletes program itt!

december 3-9.; Budapest, SÍN kulturális központ

Szöveg, színház
Kertész Imre olvas fel a Nemzetiben

„…1955 egy szép tavaszi napján váratlanul arra a gondolatra jutottam, hogy egyetlen valóság létezik csupán, ez a valóság pedig én magam vagyok…” – Kertész Imre, A stockholmi beszéd
 
A K. dosszié „önéletrajz két hangra”: regényes párbeszéd Kertész Imre életéről – szüleiről, szerelmeiről, pályájáról, a szellemi szabadság kivívásáról, és arról, hogyan függ össze a saját élete hőseinek sorsával, az élet az irodalommal.
E páratlanul személyes könyvből megtudhatjuk, hogy a kettő szétválasztása nem is olyan egyértelmű. Meddig valóság, és honnan fikció? Szolgálhat-e az irodalom tárgyául az egyénileg megélt borzalom és boldogság, és mennyiben tartozik ez az „egyéni” mindnyájunkra, akik olvasunk – akik őt olvassuk? Milyen korban nőtt fel, milyen másikban lett íróvá? Mennyiben befolyásolták e korok és légkörök műveit, mennyi szivárgott be mindebből regényeibe, novelláiba, nem is beszélve a főhősök vonásairól: Köves Gyuriéról, az Öregéről vagy K.-éról.
„Egészében véve, én a derű pártján állok” – mondja az író. Ez a derű hatja át a K. dossziét, amely ugyanolyan „botrányos”, mint Kertész Imre egész életműve.

Evidensen a színház volna az a hely, ahol a fontos irodalmi szövegek megszólalnak - akár felolvasásokon is. Minálunk ez még nem hagyomány, de talán most, néhány kísérlet után (pl. Radnóti Színház), gyökeret verhet több színházban is. A Nemzeti például első ízben ad helyet ilyesféle estnek. Első és ezidáig egyetlen irodalmi Nobel-díjasunk olvas fel, majd dedikálja is műveit.   

Dec.5; Budapest, Nemzeti Színház


Képzett társítások
Nádas, Jovánovics, Oláh

Megint színház, d megint csak nem hagyományos színházi est. A Képzett társítások című irodalmi-művészeti sorozat következő, november 30-i estjén a magyarországi művészeti élet jelentős alkotó- és előadóművészek zárják a 2007-es évet. Egy író, egy szobrászművész, generációjuk két megkerülhetetlen alkotója. Mellettük pedig az egyik legkiválónn hazai jazz-zenekar játszik, Oláh Kálmán együttese, a Trio Midnight. Ők lesznek Alföldi Róbert vendégei ezen az estén.

Nádas Péter legutóbbi regénye, a Párhuzamos történetek két évvel ezelőtt látott napvilágot. Nádas nemrég tért haza az Egyesült Államokból, ahol nemrég jelent meg ottani új kötete Tűz és tudás címmel. A könyv máris elnyerte az amerikai kritikusok tetszését, a tekintélyes The New York Times terjedelmes cikkben méltatta Nádas Pétert, akit a szerző Prousthoz és Thomas Mannhoz hasonlított.

Jovánovics György nemcsak hazánkban, hanem jelentős németországi kiállítóhelyeken is bemutatkozott több egyéni kiállításon, jelenleg a Corvinus Egyetem homlokzatára készül 34 méter magas acélkompozíciója; ő nyerte az erre a munkára kiírt pályázatot.

A kitűnő zongorista-zeneszerző, Oláh Kálmánnak megjelent nemrég az első amerikai CD-je, amelyen két világhírű muzsikussal játszik. A 2006-ban Liszt-díjjal kitűntetett Oláh Kálmán tavaly megnyerte a legrangosabb amerikai dzsesszzeneszerző-verseny, a Thelonius Monk Jazz Composers Competition fődíját (a tengerentúlon, a dzsessz „hazájában”!), a díjat Oláh Kálmán 2006 szeptemberében vette át a washingtoni Kennedy Centerben rendezett gálán. A zsűri a több száz mű közül Oláh Kálmán Always című kompozícióját találta a legjobbnak. Ez a címe az idén megjelent CD-nek is, amelyen Oláh Kálmán két világhírű zenésszel játszik: Jack DeJohnette dobol, Ron McClure bőgőzik.

nov. 30; Budapest, Bárka
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!