szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Csaknem két évtized után ismét látogatható a Zala megyei Alsórajkon Kisfaludi Strobl Zsigmond szülőháza, ahol új kiállítást is berendeztek a megyében elhelyezett hagyatékból.

A mester munka közben. Új tárlat
© zalai.dfmk.hu
A Gellért-hegyi Szabadság-szobor alkotója 1884-ben látta meg a napvilágot a csendes zalai faluban az akkori iskola szolgálati lakásában. Három évig élt itt, amíg apját Nagypáliba helyezték át, de soha nem feledkezett meg szülőfalujáról.

Az alsórajkiak ugyancsak mindig büszkék voltak földijükre, az ünnepelt művész 1975-ben bekövetkezett halála után a házban emlékszobát rendeztek be. Az épület állagának megóvására azonban már nem sok jutott, ezért később a közeli Koller-kastélyba telepítették át a tárlatot. Az iskola épületét 2006-ban újították fel, akkor ideiglenesen az önkormányzat vette birtokba, majd miután idén elkészült az új faluközpont, felszabadult a régi épület, visszakerülhetett a kiállítás is.

Kisfaludi szobraiból a Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága őrzi a legnagyobb kollekciót, a művész által a zalaegerszegi intézménynek adományozott hagyatékban több mint 260 tétel szerepel. Kostyál László művészettörténész, a megyei múzeum igazgatóhelyettese azt is elmondta, hogy az alsórajki házban kikölcsönzött művekkel újrarendezték a kiállítást, amelyben mintegy 20 alkotás látható.

A gipsz, bronz, márvány, terrakotta szobrok nagyobb része a megyei múzeumi szervezeté, de a település tulajdonában álló művek is szerepelnek a tárlaton. Így kapott helyet Vénusz születése kőből megmintázva, a Parlament előtt álló Kossuth-szobor makettje vagy a milleniumi emlékműről II. Rákóczi Ferenc szobrának kisebb változata.

Miután a 91 évesen elhunyt Kisfaludi hagyatéka a zalai múzeumokhoz került, Zalaegerszegen állandó kiállítást alakítottak ki, ez most a megye legrégebben látható tárlata. A művész születésének 125. évfordulójáról 2009-ben emlékezik meg a múzeum, és ennek kapcsán Kostály László nem titkolta: ha az anyagiak engedik, átalakítanák a zalaegerszegi bemutatót is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

Szocreál a MODEM-ben: áll Sztálin szobra

Hatalmas Sztálin-szobor magasodik hétfőtől a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ kertjében; a talapzatával együtt 10 méter magas monstrum a leglátványosabb darabja a csütörtökön nyíló Szocreál - Festészet a Rákosi-korban című kiállításnak.

MTI Kult

Zenthe Ferencnek szobrot állítanak

Mellszoborral állítanak emléket Salgótarján salgóbányai városrészén Zenthe Ferencnek, a 2006-ban elhunyt Kossuth-díjas színésznek, aki 1920-ban Salgóbányán született - erről kedden döntött a nógrádi megyeszékhely közgyűlése.

MTI Tech

CT-vel vizsgálják Julius Caesar mellszobrát

Speciális képalkotó CT-vel vizsgálnak meg egy Julius Caesart (Kr. e. 100-44) ábrázoló márvány mellszobrot, hogy kiderítsék, érdemes-e belefogni restaurálásába - közölte a vizsgálatot folytató francia Atomenergia Biztosság cadarache-i tudományos központja.

HVG/hvg.hu Kult

Miniszterelnök-szobrok históriája

A friss HVG összeállítást közöl a magyarországi köztereken található miniszterelnök-szobrokról. Hány magyar kormányfőnek, hány szobra áll ma, Magyarországon? Hálás és hálátlan utókorok, kultuszok, szobordöntések és tanulságok. Történelmünk a köztéri szobrokon, valamint kvízkérdésekben! Tesztelje tudását!

MTI Tech

Lebegő szobrok Hódmezővásárhelyen

Komlovszky-Szvet Tamás elektromágneses technikával készült lebegő szobrait is láthatja a közönség a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában vasárnap nyíló, Egyet fizet, tizenegyet kap! című kiállításon.