szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Módosította a Vörösmarty Színház szervezeti és működési szabályzatát (SZMSZ) csütörtöki rendkívüli ülésén Székesfehérvár közgyűlése: létrehozott egy új, igazgatóhelyettesi posztot, amelyet az új színházigazgató megválasztásáig Quintus Konrád színművész tölt be.

A döntésre azért került sor, mert a város közgyűlése április 27-i hatállyal megszüntette a teátrumot addig vezető Vasvári Csaba igazgatói megbízását. Az akkor közzétett nyilatkozat szerint a döntés oka az volt, hogy a fenntartó önkormányzat bizalma az utóbbi hónapokban megingott a Vörösmarty Színház vezetésében. Az SZMSZ szerint az új igazgató megválasztásáig a művészeti vezető irányíthatta volna a teátrumot, a tisztséget betöltő Szücs Gábor azonban nem vállalta a feladatot. A közgyűlés ezért döntött az új poszt létrehozása mellett.

A rendkívüli közgyűlésen Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester úgy fogalmazott, hogy a színházban folyó vezetői munka fölött nem a fenntartó önkormányzat, hanem maguk a nézők hoztak ítéletet. Tavaly szinte feleannyi néző volt ugyanis kíváncsi a színház előadásaira, mint a távozó igazgató hivatalba lépését megelőző évben. 

Az ismertetett adatok szerint míg a 2007-2008-as évadban 13, a és az azt követő szezonban is 12 bemutató volt, addig tavaly már csak 9 premiert tartott a színház. Az előadások száma ez alatt az időszak alatt 257-ről 197-re csökkent, a saját gyermekelőadásoké 34-ről 10-re, a fizető nézők száma pedig 97,5 ezerről 54 ezerre. A fenntartó önkormányzat 2009-ben 317 millió 563 ezer forinttal, tavaly több mint 208 millióval, az idén pedig 376 millió 745 ezer forinttal támogatta az intézményt, azaz az idén csaknem 170 millió forinttal költött többet a korábbinál a színházra.

A rendkívüli közgyűlés visszautasította a Magyar Teátrumi Társaság napokban közzétett nyilatkozatában megfogalmazott vádakat, és kezdeményezte a jelentős székesfehérvári anyagi támogatással működő egyesület székhelyének megváltoztatását. Az eddig a Vörösmarty Színház irodáját ingyenesen használó egyesületnek, s az általa alapított cégnek a város a jövőben nem kíván helyet adni. A színházművészeti érdekképviseleti célokra létrehozott Magyar Teátrumi Társaság működését tavaly 3 millió forinttal támogatta a város önkormányzata, s a szervezetnek térítésmentesen biztosította a működéséhez szükséges infrastruktúrát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!