szerző:
Vándor Ágnes
Tetszett a cikk?

December 21-én vége lesz annak a pénzhatalomnak, amit öt bankár paktuma hozott létre 99 évvel ezelőtt. Ezzel vége a legújabbkori kapitalizmusnak. Vagy nem egészen így lesz? A zagyva vallást lecserélte a zagyva spiritualitás - állítja Salinger Richárd, az Omyno-trilógia írója.

hvg.hu: Vannak olyan vélemények, hogy vége a legújabbkori kapitalizmusnak. Ön mit gondol?

Salinger Richárd: Azt, hogy a zagyva vallást lecserélte a zagyva spiritualitás. Eddig az emberek azt nem értették, amit vasárnap reggelenként a templomban mondtak nekik, most meg azt nem értik, mit kell érteni világvége alatt, miközben szorongva várják. Az a bizonyos öt bankár azért nagyon aggódhatott már 1929-ben mert akkor sokkal jobban úgy tűnt, hogy mindennek vége lesz.

1939-ben rengeteg szempontból jött el ez a vég. Bár a szakértők szerint valószínűleg a bankárok biztos éppen arra a rettenetes háborúra bazíroztak. A mostani, 2008-ban indult válság, ami a hasonló összeesküvés elméleteket gerjeszti, meglehetősen szerény, ismereteim szerint nulla a XX. század néhány válságához mérten. Egyáltalán kik találnak ki ilyen öt bankáros marhaságokat?

hvg.hu: Mi a helyzet a kapitalizmus sokszor és sokféleképpen vizionált  végével?

S.R.: Tudunk helyette kínálni törzsi kultúrát, királyságot, szocializmust és ennek árnyalatait. Vagy van valamilyen új államforma kialakulóban? Én nem látom. Az úgymond spirituális tanítók között legalább annyi szélhámos van, mint a politikusok között. Amikor jön egy földrengés, vagy három hétig nem esik az eső, máris verik a mellüket, hogy ők megmondták. Mit mondtak meg?

Salinger Richárd: "Semmi fölött nincs ellenőrzésünk."
hvg.hu

A 20. században komoly katasztrófák voltak. Miért nem akkor jött az Isten, miért most jön, amikor az emberiség ismert történetének egyik legnyugodtabb korszaka van? A holokauszt és a Gulág is nehezen magyarázható. Most beszélünk világvégéről, amikor jó az életminőségünk? Manapság tényleg minden a végletekig elszabadult, súlyos agymenésekkel van tele az internet. Holott semmi baj.

hvg.hu: Hogy érti, hogy semmi baj?

S.R.: Az embereknek azt kéne megérteniük, hogy nincs olyan helyzet, amin ne lehetne változtatni. A háborúval is az a helyzet, hogy vannak népek, akik imádják. Nem tudom eleget ismételni a közhelyet, ami ha felbukkan, lehunyjuk a szemünket: nincs jó rossz nélkül.  Nincs gazdagság szegénység nélkül, nincs egészség betegség nélkül. Vannak, akik kifejezetten szeretnek betegek lenni.

Azokra a dolgokra is szükség van, amit rossznak nevezünk. Az élet szükségszerűen kettős dolog, és egy napon úgy döntöttünk, hogy ezzel a törvénnyel nem foglalkozunk, nem tanítjuk, elrejtjük, letagadjuk. Gyerekeinknek, szerelmeinknek, tanárainknak csak a jó oldalunkat ígérjük, ezt mutogatjuk, aztán nem bírjuk tovább és összeomlunk.

Ez így működik, s nincs vele semmi baj. Mi bajnak nevezzük, ha valami fölött nem gyakorolunk kontrolt. Pedig: semmi fölött nincs ellenőrzésünk. Meg kéne érteni végre, hogy a világon rend van és ez a rend nem megkerülhető. Amikor azt mondom baj van, meg akarom kerülni a dolgok rendjét, amikor azt mondom, nincs baj, megértem és elfogadom a rendet. A New Age óta nem zajlott le akkora spirituális forradalom, mint most, és ebben a forradalomban, mint általában a forradalmakban, hatalmas a zavar.

hvg.hu: Forradalom van?

S.R.: Igen, az irracionalitás forradalma. Spirituális téren éppen mindent lehet. Rengeteg új technika, módszer, csodaszer lát napvilágot. Meg kell várni, hogy mit igazol az idő és mit nem. Addig el kell fogadni, hogy sokan szeretik azokat a tanításokat, amelyek eredményeket ígérnek munka nélkül. Mostanában divat az elme erejére hivatkozni, ami azonnal mindent rendbe tesz, csak akarni kell. Ez nem ilyen egyszerű. Ugyanakkor az új rendszerek, amelyek működőképesnek bizonyultak, mind rákérdeznek a racionalitásra.

hvg.hu: Racionalitáson mit ért? Nagyon nehéz ezekről a dolgokról beszélgetni, hiszen minden szó mellé egy szótárat kéne mellékelni, különben felesleges az eszmecsere, mert csak félreértésekhez vezet.

S.R.: Az alapérzelmekben, a szeretetben, a szerelemben nincs racionalitás. Érthetetlen, kiszámíthatatlan, a racionális logika által nem magyarázható, hogy miért leszel valakibe szerelmes. Mostanában sok minden nekiment a racionalitásnak. Nekiment az új medicina, a Heilinger-féle családállítás, a transzperszonális pszichológia és még rengeteg minden.

"Be kell menni az első útba eső jóga-klubba."
hvg.hu

Beszélgethetünk a racionalitás végéről, de inkább cselekedni kellene. El kell menni az első utadba kerülő jóga klubba, és el kell kezdeni mozogni. Aztán lehet meditálni, és elfogadni, hogy nincs valódi hatalmad a dolgok fölött. Ha ezt megérted, már sokkal jobb leszel. Én azóta vagyok nyugodt, mióta ezt tudom.

hvg.hu: Az mit jelent, hogy nyugodt?

S.R.: Egy csomó minden nem fontos. Nem zabálok popcornt a moziban, sokkal tovább állok türelmesen a postán, mint korábban, tudok akár egy órát is ülni egyhelyben anélkül, hogy úgy érezném, azonnal kell csinálnom valamit.

A napom csúcspontja nem az étkezés. Nem nyomkodom folyton a telefonom és nem írogatok posztokat közösségi portálokra. El tudom engedni a fülem mellett a sértéseket és ha olykor megrémülök a jövőtől, viszonylag hamar le tudom magam állítani.

hvg.hu: Ellent tud állni a női csábításnak is?

S.R.: Nem. Egyáltalán nem, de nem is mondtam, hogy megvilágosodtam. Csak nyugalomról beszéltem.

hvg.hu: A pénzzel hogy áll? Állítólag nemsokára a pénznek is annyi. Bizonyos iskolák szerint 2012 után nem lesz szükség pénzre.

S.R.: Ez is egy olyan igazi mesés világvége ötlet. A pénz egy csúcstalálmány, egy állati fontos eszköz. Van egy fizikai, megfogható része, ez a papír. Van egy szellemi része, mint az adózás, az árkalkuláció, és van egy energetikai része: a pénz hatalmas energiákat tud megmozgatni. Pénzzel olyan dolgokra lehet rávenni az embereket, amire pénz nélkül nem. Iszonyatos energiáról beszélünk, amivel meg kellene tanulnunk együttműködni.

Ezt nálunk nem tanítják, néhányan ismerik a természetét, s mélyen hallgatnak róla, a többségnek meg fogalma nincs semmiről. Sokszor a könyvelők éppen ugyanúgy félnek a pénztől, mint egy átlagember.

Salinger Richárd: Omyno - A beavatás képlete. Édesvíz, 2012, 3500 Ft.
Wikipedia

Igyekszem a pénzt a helyén kezelni. Nem szeretnék többet keresni, mint amennyit elköltök, de annyit igen.  De próbálok erre sem rágörcsölni.  Teszem a dolgom, ahogy jónak érzem, nem úgy, ahogy mások, hanem ahogy a szívem diktálja. Mert aki nem érti, annak banalitás, de egy dolog a fontos, a szeretet. Nem az, amivel a másikat manipulálod, hanem az, amelyik elfogadó. Amelyik a hibáiddal, tévedéseiddel együtt is szeret. Ez az, amit csak kevesen ismernek.

hvg.hu: Nem tart attól, hogy beskatulyázzák trendi buddhistának. Ami nem biztos, hogy hasznos az új könyve eladhatósága szempontjából, mert behatárolja a vevői kört.

S.R.: Nem mindegy minek skatulyáznak be? Nem vagyok buddhista, nem szeretem a vallásokat.  Beskatulyázhatnak, majd elmúlik. Egyébként kizárt, hogy az Omyno nem jön be üzletileg, éppen erről szól a könyv. Beavatás a sikerbe.

hvg.hu: Ennyire hisz az Omyno energiában?

S.R.: Nem kell hinni. Ha az ember hisz valamit, az baj. A hit feltételezés és a feltételezés sokszor semmilyen viszonyban nincs a valósággal. A hitre a vallások tanítanak. A számomra hiteles spiritualitás az intuícióra alapoz.  Az Omynot érezni kell.

Ha érzed, hogy amit csinálsz jó, akkor csináld, még akkor is, ha mások szerint vagy az etika szerint nem helyes. Ha érzed, hogy amit csinálsz rossz,  hagyd abba, még akkor is ha rengeteg a támogatód. Érzetekről beszélünk, semmi másról. Az olykor rám törő  a kételyekre csak legyintek.

Salinger megoldó képletei

Salinger Richárd 10 évvel ezelőtt írta első regényét, Apám beájulna címmel. A könyv óriási siker volt, közel harmincezer példányban kelt el. Még ugyanebben az évben megrendelték tőle a regény forgatókönyv változatát, amiből 2003-ra Sas Tamás rendezésében film készült. Több forgatókönyvet írt külföldi és magyar bérmunkában, 2006-ban jelent meg második regénye A szerelem könyvei. A következő néhány évben tévésorozatokon és nagyjátékfilmeken dolgozott. 2010-ben érdeklődése a gondolkodási rendszerek tanulmányozása felé fordult és megjelent Omyno című regénytrilógiájának első része, mely a Visszatérés képlete alcímet kapta. A regény sikerének oka, hogy Salinger egyedi hangvételben közelít a misztikus témához: ezért képes egyszerre szólni a tapasztaltakhoz, a keresőkhöz és a kételkedőkhöz.  A második rész Omyno, a Beavatás képlete címmel a napokban került a könyvesboltokba. Ebben a szerző folytatja elkeseredett, nevettető és sokszor számára is meglepő eredményekkel járó kutatásait az ezotéria világában. Teszi mindezt azért, hogy ráleljen az élet megoldó képletére. Az írás mellett alaposan tanulmányozta a gondolkodást, előadásokat és egyéni foglakozásokat is tart a témában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!