Tetszett a cikk?

Több mint hetven év távollét után ismét Olaszországban, a római köztársasági elnöki palotában látható az a Leonardo da Vincinek tulajdonított festmény, amely az 1440-ben vívott anghiari csata egyik párbaját ábrázolja.

A műalkotáson négy lovag látható, akik lovaikon ülve az ellenség zászlaját akarják megszerezni. A 16. századra datált és Leonardónak vagy a mester műhelyében dolgozó ismeretlen festőnek tulajdonított kép 1621-ben még a genovai Doria család magángyűjteményében szerepelt, az akkori katalógus Leonardót jelölte meg szerzőként.

A képet utoljára 1939-ben állították ki Olaszországban, utána egy svájci műkereskedő tulajdonába került.

A festményt a Tokiói Fudzsi Művészeti Múzeum adta vissza Itáliának. A múzeum 1992-ben vásárolta meg 30 és 60 millió euró közötti összegért. A japánok azt mondták: nem tudtak arról, hogy törvénytelenül külföldre csempészett műkincshez jutottak hozzá, de amikor ez kiderült, értesítették Olaszországot. A képről kötött olasz-japán megállapodás értelmében Olaszország "haszonélvezeti jogot" adott Japánnak: a következő huszonhat évben időszakosan négy évig Tokióban állítják ki a festményt, majd két évig az olaszoknál. 2038-tól végleg Olaszországban marad.

A mostani kiállítás után a képet Firenzében restaurálják. Itt, a Palazzo Vecchióban festette ugyanezt a jelenetet freskóra Leonardo 1503-ban. Leonardo művére később rákerült Giorgio Vasari festménye. Az "eltűnt" Leonardo-freskó keresése az idén eredmény nélkül zárult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!