10 történet, amit még 2012-ben meg kell ismernie
Izgulhat, lelkesedhet, rághatja körmét vagy bárki más körmét. Segítünk: adunk 10 könyvet, és tippet helyre, időre, és testtartásra.
Nevethet, sírhat, hagyhatja, hogy kifusson a tej (eredeti: Szerb Antal) az ünnepek között. Most bepótolhat minden elmaradt történetet. A fenyőfa illata még friss, karnyújtásnyira a kalács, és a karácsonyi maradékokat elég a mikrohullámúban újra melegíteni.
Olvassunk bitang jó történeteket. De nem mindegy, hogy miként fogunk hozzá. Nem csupán a könyv megfelelő kiválasztása igényel alapos előtanulmányokat, hanem az olvasás helye, ideje, és antropológiai testkultúra vonatkozásai is szakértőért kiáltanak.
Segítünk 10 könyvet, helyet, időt, és testtartást választani.
A Milne család sofőrös autóval látogatta a természetvédelmi terület északi határánál vásárolt vidéki házát. Ahogy Christopher Milne, azaz Róbert Gida életrajzában felidézi, az 500 holdas Ashwood erdőség minden szeglete megjelenik a mesekönyvben: a Bánatos Bozótos, a Hét Fenyőfák, vagy ahol Nyuszi találkozik barátaival és üzletfeleivel, mind léteznek.
Ahogy történet is teljes egészében igaz, és minden barátság története is valódi, minden szereplővel.
Hason fekve a fenyőfa mellett olvasandó. A fa illatára mindenképpen szükségünk lesz ahhoz, hogy a 100 holdas pagony hangulatát fel tudjuk idézni.
A tökéletes szabadság könyvét Kerouac abban az országban – Egyesült Államok – írta meg, ahol olyan hosszúak az országutak, olyan távol esnek a városok, hogy nincs szükség az országhatár átlépésre egy igazi odüsszeiához. Jazz, költészet, drog, aszfalt 1957-ből.
Csakis csendes magányban és meditzatív nyugalomban olvasható. A konyhába menekülve a második nap estéjén vagy a harmadik nap reggel, amikor a kifáradt család már/még alszik, kávé mellett tessék elfogyasztani. Keresztbefont lábbal, féloldalasan az asztal mellett.
Brian Azarello: Batman – Deathblow
Batman, mint jól tudjuk, Bruce Wayne alteregója. Death Blow pedig Batmané. A képregényhős a Falcont kergeti ebben a sötét krimiben. Letehetetlenül izgalmas, kiváló illusztrációkkal.
A képsorok filmes vágásokat idéznek, merész kivágásokkal, úgy peregnek, mint a pofonok és a rúgások egy harcművész moziban. Hiszen végülis az.
Nagyszoba közepén, terpeszbe vetett lábakkal, közel emelve szemünkhöz olvassuk.
Szerb Antal: A királyné nyaklánca
Hintaszékben, felhúzott lábbal, pokrócba csavarva első oldaltól az utolsóig egy lendülettel fogjuk felfalni. Ez bizony a francia forradalmat megelőző évek legbizarrabb krimije, Versaille-i pompával, korrupt udvaroncokkal, kéjelgő egyháziakkal, intrikával. Ki ne szeretne nyomozóvá lenni XVI. Lajos udvarában?
Ágyban, hanyatt, egymásnak olvassuk fel a rövidebb sms, és hosszabb email verseket. Pattognak, pimaszok, vidámak.
Rejtő Jenőtől bármi
Azoknak ajánljuk, akik tényleg könnyűszívű napokat tartanak, valóban minden kötelezettséget, korai kelést, korai fekvést, munkahelyi gondokat (és mobiltelefont) elhagytak. Az Ön legjobb haverjai Rejtő könyveiben laknak: Senki Alfonz, Tuskó Hopkins, Fülig Jimmy, satöbbi.
Olvassuk csakis feltett lábbal.
Ez egy regény. Méghozzá háborús, kaszabolós, bosszúállós, itt-ott pornográf (ha akarjuk), intrikus, összeesküvős. Így aztán nem is csupán regény, hanem forgatókönyv.
Az ószövetségi történetben a nagy királyok felemelkedését és hódításait ismerjük meg: Saul és Dávid mind-mind vidéki legények, ökölharcban, parittyávval, az ellenség megcsonkításával, ugyanakkor ügyes törzsi politikával és szexszel szerzik meg hatalmukat. Nagyjából ezektől is inog meg hatalmuk.
Úgy képzelje el a jeleneteket, mint a Háború és békét. Vagy mint a Gyűrűk urát.
Kanapéra és meleg pokrócra, valamint nagy bögre kakaóra van szükségünk.
Piszkos kis kamasz, egyetlen hózentróger tartja a nadrágját. Vásott és pimasz, aki Tom Sawyerrel rablónak áll (persze nem rabolnak ki senkit), aki tudja, hogy pokolra kerül az, aki rabszolgát enged szabadon (persze közben rabszolgát szöktet), és aki olyan szabad, hogy akár a folyóparton mellette ücsörögve és kavicsot dobálva is kalandba keveredünk.
Ezt a könyvet nem lehet magányosan olvasni, legalább ketten kellünk hozzá. Tanácsos a nagyszobában, délelőtt, hangosan egymásnak olvasni, de egy közös kötetből. Lehet váltani egymást oldalanként vagy bekezdésenként.
Az igazi történelem a körgangokon játszódik. Ez a Csikágó, így, fonetikusan leírva ugyanis a külső 7. kerülettel azonos, aminek épületei akkor nőttek ki a földből, amikor az észak-amerikai metropolisz robbanásszerűen fejlődött.
A városok ugyanis robbanásszerűen fejlődnek. Nem tudnak robbanásszerűen mást csinálni, például nincs olyan, hogy robbanásszerűen gyarapodik.
Fejlődni is leginkább robbanásszerűen tudnak, nincs olyan, hogy fontolva haladva fejlődnek.
A robbanásszerű fejlődést néha megszakítja egy-egy robbanás, mondjuk egy világháború, de összetartja ezernyi családi és baráti történet. A könyv azzal kezdődik, hogy egy amerikás magyar hazatér és összeölelkezik a régen hátrahagyott testvérével.
Fűtőtest mellett hintaszélben olvasandó.
Körner András: Kóstoló a múltból
Egy ehető kultúrtörténet. Körner András magyar származású építészként dolgoziik az Egyesült Államokban, de nagyanja, a könyvben főszereplő Riza néni Győrből származik, középposztálybeli, zsidó családból. Körner a mindennapokat, a háztartást követi nyomon, aminek a lelke természetesen a terített asztal.
Szakácskönyvet olvasunk, ahol a családi receptes titkok a sólethez, a diós lepényhez, a maceszes libaleveshez nem csupán konyhai titkok. Az ételek azért és úgy készültek, mert a piacokon a kofák, a kóser hentes, általában a teljes háztartás és a háztartási technológia meghatározza, hogy mit és miként főzhetett meg a monarchia háziasszonya.
A háztartási titkon túl pedig ott a mindennapok regénye, a zsidó-magyar közös ünnepek.
Hol máshol, mint a konyhapultra támaszkodva, ide-oda lapozgatva olvashatnánk?