szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az előzetes kritikák szerint nagy eséllyel indul a 2014-es Oscar-díjátadón a torontói filmfesztivál győztese, a 12 év rabszolgaság. A többek között Brad Pitt főszereplésével készült film, a jelenlegi hollywodi "divathoz" idomul, a rabszolgatartás témakörét járja körül.

A torontói filmfesztivál a nemzetközi filmszakma legrangosabb őszi eseményének számít, Cannes mellett az év legnagyobb várakozással övezett filmes rendezvényévé nőtte ki magát az utóbbi években. A francia fesztiváltól eltérően azonban Torontóban nem szakmai zsűri, hanem a közönség dönt a győztesekről. Az előző évek során több alkalommal is előfordult, hogy az itt legjobbnak megválasztott alkotások nyerték el később az Oscar-díjat is.

A 2013-as rendezvény első helyezettje az igaz történet alapján íródott, az előzetes kritikák alapján brutálisan valószerű 12 év rabszolgaság lett, amely a 19. századbeli rabszolgatartást mutatja be. A Steve McQueen (Éhség, A szégyentelen) által rendezett film főhősét – akit Chiwetel Ejiofor alakít – 1841-ben eladják Louisianába, ahol egy szadista ültetvényes (Michael Fassbender) keze alá kerül, az itt eltöltött évek szenvedéseit kísérhetjük végig. A rabszolga korábbi tulajdonosát a leginkább Sherlock Holmes-ként ismert Benedict Cumberbatch, míg a felszabadításáért harcoló kanadait Brad Pitt alakítja.

Az utóbbi években a filmkészítők közkedvelt témájává vált az amerikai rabszolgatartás, 2012-ben két, többszörös Oscar-díjas alkotás is készült erről az időszakról. A Quentin Tarantino-féle Django elszabadul a bosszúsztori eszközeivel élt, míg Steven Spielberg Lincolnja egy klasszikus történelmi eposz keretében foglalkozott a témával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!