szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha van szelfiőrület, akkor a szelfibot-dili sincs messze. A nagyvárosokban már egyre több turistánál lehet észrevenni a kiegészítőt, ami megkönnyíti a szelfizést: tágabb háttérképpel, akár csapatostul. Megoszlanak róla a vélemények, de a tavalyi eladások alapján a termék megállíthatatlan.

Már 2005-ben szabadalmaztatta volna egy kanadai, de akkoriban még senkit nem érdekelt. Amikor Wayne Fromm közgazdász és pszichológusnak ázsiai barátai elmagyarázták, hogy mi lehet a baj a szelfibottal – amit ő Quickpodnak keresztelt –, igazat adott nekik: túl cikinek vélték. „A pszichológiai szakértelmem alapján egyet kellett értenem. Arra a megállapításra jutottam, hogy a szelfibotot csak titokban használná valaki a négy fal között, hogy leellenőrizze, hogy néz ki a báli ruhájában” – nyilatkozta a mára sikertermékké vált selfie stick bejegyzett feltalálója.

 

Szelfibot az új sztár
Instagram / axcesovip

Az USA-ban 2014 decemberében már százezres nagyságrendben fogyott a kütyü, aminek a története sokkal régebbre nyúlik vissza: már 1925 körül használtak különböző botokat az önportré-készítéshez, azaz, akkoriban azért, hogy a kioldót működtessék vele, aztán 1983-ban a Minolta is kihozott egy fényképezőgépet, amihez egy szelfibot is hozzá volt csavarozva. De a Disc-7-nek nem volt különösebb visszhangja – ecseteli Christian Stiegler, a karlsruhei egyetem médiamenedzsment szakának professzora a Spiegelnek.

Orbán Viktor is segített a szelfizés legalizálásában

De ezek után is többen próbálkoztak a szelfibot szabadalmaztatásával, mindhiába. Sőt a kilencvenes években egy japán cikkben még a leghaszontalanabb találmányok között csúfolták.

Érdekes módon manapság a nagyvárosok turistái közül a legtöbbször ázsiaiak kezében látni a segédeszközt, amivel megkönnyítik a szelfizést: azaz nem csak a fejük, de a háttér is látszik. Ennek is lehet pszichológiai magyarázata: az ázsiaiak kevésbé barátkozóak idegenben, így nagy könnyebbség nekik az okoska botocska, mellyel könnyedén lefotózhatják magukat az Eiffel-torony, a Tower Bridge vagy a Kilenclyukú híd előtt.

 

Messzebbre lát
Instagram / iindanya

Szociológusoknak viszont pont ez a baja a szelfibottal: szerintük még antiszociálisabbá válik az ember tőle. A rajongók viszont nem értik a hőbörgést: szerintük épp ellenkezőleg, hisz a teleszkópos kiegészítővel sokkal több embert fog be a kamera látószöge, akik így közelebb kerülnek egymáshoz!

Aki a szelfizést nárcizmusnak tartja, az a szelfibotról sem lesz jobb véleménnyel, de kétségtelen, hogy egyre több kézben fogjuk látni a közeljövőben. A Spiegel cikke szerint az úttörői az ázsiai turistahordák mellett az amerikai extrémsportolók, akiknek nagy segítség abban, hogy rögzítsék az adrenalisokkoló mutatványaikat: A snowboardosok nagyban hozzátettek ahhoz, hogy Wayne találmánya ultracikiből szuperkúllá változzon.

Itthon már akár kétezer forinttól lehet kapni, de vigyázat, nem minden arany, ami fénylik! Az olcsó verziókon nincs nyomógomb, tehát önkioldóval működnek csak, a szofisztikáltabbak már Bluetooth-tal könnyítik a fotózást. Az sem mindegy, hogy milyen a bot tartórésze, valamelyikre csak szemből lehet ráerősíteni a készüléket, azaz az előlapjával szemben, és tudvalevő, hogy az elülső kamera sokkal rosszabb minőségű képeket készít.

 

Mi a kúl?
Instagram / mpz78olda

Erre a kettőre feltétlenül érdemes odafigyelni a vásárlásnál, arra pedig már a használatnál, hogy ne ejtsünk kárt senkiben a buzgó szelfizgetés közben. Külföldön ugyanis már több stadionban betiltották a használatát, mert balesetveszélyes.

A cikk a Spiegel nyomán készült.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!