szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Burgtheater vasárnap esti akciója után úgy nyilatkozott: az „Orbán-rezsim" alatti kulturális fejlődés jelentős téma Ausztriában, és azért választották a tiltakozás ezen formáját, mert elmaradt a közönségtalálkozó. Vidnyánszky magyarázatot vár a történtekre.

MTI / Földi Imre

Mint ismert: a bécsi Burgtheater társulata lépett fel vasárnap este a Nemzeti Színházban, A sirály című előadás után azonban egy aktuálpolitikai performansszal készültek: egy levelet olvastak fel, melyben a magyarországi demokráciával kapcsolatos aggályaik szerepeltek.

Vidnyánszky Attila, a Nemzeti igazgatója a szöveg alatt kivetíttette az aradi vértanúk névsorát a színészek mögé, válaszként az akcióra.

A Hír24 megkérdezte a Burgtheatert az esetről, ahol úgy fogalmaztak: az „Orbán-rezsim" alatti kulturális fejlődés jelentős téma Ausztriában, a Burgtheater színészeit is foglalkoztatja, akik egyébként magyar művészekkel is kapcsolatban állnak. A Burgtheater az előadásaiban is foglalkozik ezzel a témával.

A darab rendezője, Jan Bosse nem tudott Budapestre jönni, ezért a színház lemondta az előadás utáni közönségtalálkozót, pedig a társulat szívesen beszélgetett volna a nézőkkel, de így a tiltakozásnak ezt a formáját választották.

Arra a kérdésre, mit szóltak a művészek ahhoz, hogy a szöveg felolvasása közben a háttérben az aradi vértanúk neveit lehetett olvasni, és sokan a közönségből azt gondolták, ez is része az osztrák akciónak, nem nyilatkozott a Burgtheater.

Vidnyánszky közben Karin Bergmannak, a Burghteater intendásának címzett és az MTI-hez eljutatott levelében vár magyarázatot a történtekre. A színházigazgató levelében választ vár arra, miért hagyta magára a társulatot Bergman és Bosse is, illetve hogy a társulat miért folyamodott "az európai színházi kultúrában elfogadhatatlan eszközhöz".

A főigazgató hozzátette, hogy a Burgtheater társulatának felajánlották, rendező nélkül is tartsák meg a közönségtalálkozót, de ezzel nem kívántak élni. "Az előadás végén azonban egy, a magyar belpolitikával kapcsolatos utalásokkal tűzdelt levelet olvastak fel a közönségnek, mely gesztust meglehetős értetlenséggel fogadtunk. Meglehetős türelemmel viseltük azt is, amikor a Burgtheater munkatársai fasisztáztak a színpadon, próba közben."

A Burgtheater Facebook-oldalán az esti előadás óta több magyar is köszönetét fejezte ki a felolvasott állásfoglalásért, igaz, az egyik kommentelő arra kéri az osztrák színház társulatát, hogy soha többé ne jöjjenek Magyarországra, és ne avatkozzanak hazánk belpolitikai ügyeibe. A Burg csak az egyik hozzászólásra válaszolt eddig, abban újra összefoglalták a levélben leírtakat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!