szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mielőtt még Amerikába utazott volna az Oscar-kampány finisére a Saul fia stábjának néhány tagja, sajtótájékoztatón árulták el, hogyan ünnepelték meg a nagy bejelentést, és hogy mit gondolnak a kommentben gyalázkodókról.

Az örömhír után nem sokkal sajtótájékozatót tartottak a Saul fia alkotói, akik nagy taps közepette léptek az újságírók elé, Sipos Gábor producer pedig a magasba tartott Golden Globe-díjjal alapozta meg a hangulatot.

Börcsök Zsófia

A díjszezonban érezhetően egyre jobban elfáradó, de annál boldogabb csapat megpróbált minden kérdésre választ adni, így kiderült az is, hogy az Oscar-jelölés hírét stílusosan francia pezsgővel ünnepelték (ennek a francia vágó, Matthieu Taponier és a lélekben a csapattal ünneplő, a forgatókönyvet a rendezővel közösen jegyző Clara Royer külön örülhetett). Nemes szerint a film azért lett ekkora siker, mert a jelek szerint nem csak a szakma, hanem a közönség is megértette azt az egyedi hangot és stílust, amit ez a film képvisel.

Természetesen néhány kényesebb téma is szóba került az ünneplés mellett. Arra a kérdésre, hogy mit szólnak a Saul fia sikerét nem szívlelő, gyűlölködő magyar kommentelőkhöz, a rendező elég frappáns választ adott. Nemes szerint "kommenteket olvasni olyan, mintha elmennénk egy hangversenyre, felvennénk azt, de csak a köhögéseket hallgatnánk vissza".

 

Havas Ágnes, aki a filmet támogató Magyar Nemzeti Filmalapot képviselte az eseményen, elmondta, hogy a filmet Amerikában forgalmazó Sony Pictures Classics komoly összegeket fektetett már eddig is a film kinti kampányába, de az Oscar-gáláig még komolyabb lobbi indul be. Sipos Gábor is megerősítette, hogy a Sonynál jobb partnert keresve sem találhattak volna a filmnek. A Saul fiát egyébként már közel nyolcvan országba adták el, ez a szám a mostani jelöléssel még biztosan nőni fog. Amerikában is nagyon szépen felépített a film forgalmazása: jelenleg négy mozi vetíti a filmet, de az Oscar-gáláig ez a szám több százra fog növekedni. Magyarországon pedig újra komolyabb jelenléte lesz a filmnek, hiszen a művészmozik mellett a plázamozik műsorán is megtalálható lesz a Saul fia.

Zányi Tamás, a film hangmérnöke azt az érdekességet is megosztotta, hogy egy komoly amerikai produkciókban dolgozó szakember (Zányi nem nevezte meg a filmest) hívta fel a napokban, és nem akármilyen ajánlattal kereste meg. Az amerikai hangmérnök ugyanis szeretné tananyaggá tenni a Saul fiát abban az iskolában, ahol tanít, ezért szeretne minél több részletet megtudni az alkotóktól.

Börcsök Zsófia

A Saul fiát vágó Matthieu Taponier a film  franciaországi fogadtatásáról osztotta meg tapasztalatait. A francia mozikban körülbelül 200 ezren nézték meg  a magyar filmet, (a párizsi terrortámadás utáni gyász nyilván megnehezítette az ottani forgalmazást) és Taponier szerint értelmiségi és történész körökben komoly témát szolgáltatott a Saul fia. Sőt, egy neves francia szerző, Georges Didi-Huberman könyvet írt a Saul fiáról. A Sortir du noir (Kijönni a sötétből) címre hallgató mű voltaképp egy levél, amelyet a szerző Nemes Jeles Lászlónak címzett, és a holokauszt filmes ábrázolásáról elmélkedik.

A rendező megerősítette azt is, hogy már javában folynak új filmjének előkészületei, és inkább lehetőségként, nem teherként fogja fel első nagyjátékfilmje sikerét. Nemes következő filmjére már zajlik a casting, így keresik például a női főszereplőt is a Budapesten, az első világháború kitörésekor játszódó drámához. Előbb azonban a film operatőrével, Erdély Mátyással újra az Egyesült Államokba utaznak, hogy az Oscar előtti díjátadókon is személyesen tudjanak részt venni. A Saul fia alkotóit ugyanis az amerikai rendezők és a operatőrök céhe is díjra jelölte.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!