szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elmarad az MTA Filozófiai Intézete és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) által tervezett egyik konferencia a brit meghívottak bojkottja miatt – tudta meg a Magyar Nemzet.

A neves külföldi előadók azután mondták le a részvételüket a tervezett Művészet, igazság és tudás című konferencián, hogy más magyar filozófusok jelezték nekik aggályaikat az MMA-val és annak elnökével, Fekete Györggyel kapcsolatban – írta a Magyar Nemzet.

"Őszintén reméljük, hogy lelkiismereti szabadságunk gyakorlását nem magyarázzák félre, és nem használják fel ártatlan harmadik fél kárára" – írta rövid állásfoglalásában Andrew Huddleston társszervező professzor és a többi meghívott.

Az MTA Filozófiai Intézetének posztdoktori kutatója, Zuh Deodáth a Magyar Nemzetnek azt mondta, forráshiány miatt a helyszín ügyében az igazgató, Hörcher Ferenc az MMA-tól kért segítséget, akik a Vigadó egyik termét ajánlották fel, és a résztvevők egy részének szállását és étkezését is állták volna.

Zuh Deodáth szerint magyar filozófusok három héttel a rendezvény előtt az MMA részvétele miatt kritizálták a konferenciát. Egyikük, Kajtár László, a Közép-európai Egyetem (CEU) doktorandusza felvetette, hogy ír a résztvevőknek "az MMA igazi lényegéről".

Ezután kaptak levelet Zuhék a britektől, akik nehezményezték az MMA bevonását, de hogy pontosan mi a probléma az MMA-val, arra nem adtak választ. "Hiába próbáltuk jelezni nekik, hogy míg a részvétel nem lett volna politikai állásfoglalás, a bojkottjuk igen, nem hallgattak ránk" – tette hozzá a kutató.

Kajtár László a lapnak elismerte, tényleg jelezte az aggályait az egyik brit előadónak.

Azt mondta, tájékoztatta az MMA-t érintő alkotmánybírósági állásfoglalásról, ami szerint a szervezet nem semleges, illetve megemlítette Fekete György demokráciát sértő nyilatkozatait is, a saját véleményét is leírta. Szerinte a britek is utánanéztek az MMA-nak és végül ennek alapján mondták le a részvételt. Szerinte mások is figyelmeztethették a meghívottakat.

Zuh Deodáth szerint egyéni levelekből sütött, hogy a brit meghívottak úgy érezték, a magyar szervezőkre politikai nyomás nehezedik. Szerinte aggasztó, hogy akár egy doktorandusz véleménye is többet ér az MTA-énál.

Hörcher Ferenc, az MTA Filozófiai Intézetének vezetője szerint nem helyes az itthoni politikai konfliktusokat egyeztetési kísérlet nélkül külföldre kivinni és ezzel itthoni tudományos vagy művészeti eseményeket veszélyeztetni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!