„ELVTÁRSAK! Rendőrök, határőrök és tűzoltók, tisztesek, tiszthelyettesek, zászlósok, tisztek, tábornokok! Harmincnégy éve, április 4-én, amikor a Vörös Hadsereg Nemesmedvesnél kiűzte hazánk területéről az utolsó fasiszta csapatok maradványait, újkori történelmünk sorsdöntő fordulata vette kezdetét” – kezdődik a napi parancs, ami az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára honlapján olvasható.
A belügyminiszter ezután kitér arra, hogy „a szovjet katonák, a magyar antifasiszták és valamennyi nép bátor fiai harcának eredményeként kedvező feltételek teremtődtek hazánk demokratikus fejlődéséhez, a proletárdiktatúra megteremtéséhez”.
Ezzel Benke miniszter szerint a dolgozó ember számára a munka, az alkotás lett a társadalmi megbecsülés, a létbiztonság, a boldogabb emberi élet kiteljesedésének az alapja. Óriási sikerekről ír, amit a magyar nép „pártunk vezetésével” elért. De hozzáteszi: „soha ne feledjük el, hogy a mai életünk kemény munka gyümölcse. A még szebb holnapért, a fokozódó követelményeknek eleget téve fegyelmezetten, szervezetten, nagyobb hatékonyságra törekedve kell dolgoznunk”.
Ennek megfelelően arra figyelmezteti az állományt a parancs zárásaként, hogy elvárja, hogy „a személyi állomány teljes odaadással, magas fokú hivatástudattal, becsületes munkával és szoros együttműködésben a fegyveres erőkkel és testületekkel, a munkásőrséggel, a társadalmi segítőkkel végezze feladatait”.
Április 4. „Magyarország felszabadításának napja” vagy a „felszabadulás ünnepe” volt 1950–1989 között. Az akkori hivatalos álláspont szerint 1945-ben ezen a napon hagyta el Magyarország területét Nemesmedvesnél az utolsó német katona az előrenyomuló szovjet csapatok elől visszavonulva.
Ez nem teljesen volt igaz, még április 11-ig is németeké volt a Pinkamindszent községhez tartozó Dénes- és Kapuy-major.
A „felszabadítás” is csak némi kiegészítéssel tekinthető helyes kifejezésnek. Igaz, hogy a nemzetiszocialista Németország megszálló katonáit kiűzték és a nyilaskeresztes hatalmat megdöntötték a szovjet csapatok, de egyben ezzel elkezdődött egy újabb sötét korszak, a szovjet megszállás.