szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több hónapon keresztül készült az Országos Széchényi Könyvtárban a felbecsülhetetlen értékű, 12. századi Pray-kódex díszmásolata, amelyet aztán a magyar kormány ajándékoz az egyházfőnek.

Az első összefüggő magyar nyelvemlék, a Halotti beszéd és könyörgés szövegét is tartalmazó, a 12. század végén keletkezett Pray-kódex díszmásolatát adja a magyar kormány az Eucharisztikus Kongresszusra hazánkba látogató Ferenc pápának ajándékba. A másolatot az Országos Széchényi Könyvtár kollégái több hónapon keresztül készítették (a folyamatról dokumentumfilm is készül).

Pray-kódex 1192–1195 között keletkezett latin és magyar nyelven, amelyet első tudományos leírójáról, Pray Györgyről (1723–1801) neveztek el. A latin nyelvű liturgikus kódexben a magyarországi használatra szerkesztett sacramentarium – vagyis könyörgésgyűjtemény – után misén kívüli szertartások (esketés, a templom alapkövének letétele, temetés) szövegei következnek. A Halotti beszéd és könyörgés a temetési szertatás végén, annak függelékében olvasható, egy valamivel bővebb, latin nyelvű temetési beszéd kíséretében a kódex 136. levelén.

Részlet a Halotti beszéd és könyörgésből a díszmásolatban
Horváth Dániel/OSZK

A Pray-kódexet restaurátor-szakember jelenlétében és szigorú állományvédelmi előírások mellett a nemzeti könyvtár digitalizáló központjában fotózták végig. A pápának szánt díszmásolathoz magyar és spanyol nyelvű ismertetőszöveg is készült, amelyet könyvkötőmester rótt pergamenre, lúdtollal.

A könyvtestet nyolc milliméter vastag bükkfatáblák védik, amelyeket timsós cserzésű, színezetlen kecskebőr borít. A rézveretek és a csatok korabeli minták alapján, kézi szerszámok segítségével készültek. A kötetet saját tervek alapján épített, fekete bőrrel borított és bordó hernyóselyemmel bélelt dobozban helyezték el.

A kötet elkészültéről bővebben az OSZK honlapján olvashat.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:


HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!