szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ez lesz a szerző 759. kötete, de az is lehet, hogy a 760.

Pegasus-ügy
Az elmúlt évek legkomolyabb lehallgatási botrányát szellőztette meg egy nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36. Mint kiderült, számos országban ismert újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonjára telepíthették az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét, amit minden jel szerint a magyar állam is bevethetett. A botrány legfrissebb fejleményeit cikksorozatunkban követheti.
Friss cikkek a témában

Mennyiségben egészen elképesztő rekordokat mondhat magáénak a most Nyíregyházán élő 77 éves író. Három éve jelent meg a 700. kötete, ekkor el is mentünk hozzá megtudni, hogy képes ilyen mennyiségben ontani magából a könyveket.   

„A titka, ha van, az, hogy dolgozni kell. Az ember 44 évig csinálja, és egyszer csak, hipp-hopp, itt jár. De egyébként én sem tudtam, melyik lesz a 700. kötet, mert több kiadónál vannak műveim, nehéz követni, mikor melyik készül el” – mondta akkor az elképesztő mennyiségű kötet elkésztésének titkát firtató kérdésre. Egyébként, mire az interjú (amit itt lehet elolvasni) megjelent, már 701 könyvet számlált az életműve.

És azóta sem állt le, honlapja szerint jelenleg 758 könyvet jegyez, az utolsó címe a Trianon titkai. És most már az is lehet tudni, hogy (az egyik) következő kötete a közelmúlt legnagyobb politikai botrányáról szól majd, a Pegasus-ügyről. A címe pedig Kedves Lehallgatóink – Pegasus – ami előtte volt, és ami utána lesz. Ismerve Nemere Istvánt, nem vagyunk biztosak abban, hogy ez lesz a következő, a 759. könyve, mert el tudjuk képzelni, hogy addig még becsúszik egy-két kötet.

A beharangozó szerint mindenesetre „a szerző utánajárt a lehallgatás történelmi hagyományainak és eseteinek itthon és külföldön, részletesen foglalkozik a Kádár-korszakban alkalmazott lehallgatási módszerekkel és a Snowden-ügy sem marad ki könyve lapjairól”. Az ígéretek szerint megkeresett a mostani Pegasus-ügyben számos hazai lehallgatott személyt és beszélt olyan szakértőkkel és más „illetékesekkel” is, akik inkább a háttérben szeretnének maradni.

Arra a kérdésre, hogy a mennyiség nem megy-e a minőség rovására, a 2018-as interjúban ezt válaszolta:

„Ha valaki sokat ír, az önmagában nem jelent semmit. Se rosszat, se jót. Én gyorsan írok és sokat. De, mondjuk a Zabhegyezőt is állítólag három nap alatt írta meg Salinger. Tehát gyorsan is lehet olyat írni, ami maradandó. A könyvtárak pedig tele vannak lassan írt rossz könyvekkel.”

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Balla István Kult

Az ember, akinek 700 könyve jelent meg…, bocs, nem is, most már 701

Több mint negyven éve jelennek meg regényei a legkülönbözőbb műfajokban, állítása szerint csak magyar nyelven 12 millió kötete fogyott el, de sem az írók, sem a tudományos közösség nem tekinti tagjának. Őt már ez nem zavarja, csak ontja 74 évesen is az újabb köteteket. Úgy véli, a mennyiség nem feltétlenül megy a minőség rovására. A klíma-blöffről, a Gagarin-kamuról, az UFO-król is beszélgettünk Nemere Istvánnal, akinek egy könyvét Hollywood is lenyúlta. Interjú.