szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ötletgazdák, Dragomán György és Vámos Miklós ugyanakkor reménykednek, hogy ha megváltozik a harmadik kerületi vezetés, akkor is megvalósul mindaz, amit kitaláltak, és amiről most először árultak el részleteket.

Esterházy Péter családja az író halála óta eltelt hat évben már többször is a III. kerületi önkormányzathoz fordult azzal az ötlettel, hogy segítsenek alkotó- és emlékházzá alakítani az EP otthonául szolgáló, üresen álló és pusztuló ingatlant, de hiába – mondta el Vámos Miklós és Dragomán György egy interjúban a Literán. Azonban amikor Esterházy Marcell meghirdette eladásra a házat, a két író a kommentelők között talált egymásra az ötlettel, hogy a házat alkotóházzá kellene változtatni, és – ahogy arról beszámoltunk – ők meg is valósították a tervet.

„Kiss László polgármester igen szívélyes volt, de elmagyarázta, hogy az önkormányzati törvény értelmében ők alkotóház fenntartásával és üzemeltetésével nem foglalkozhatnak, és a vételár különben sem elég, legalább a kétszerese szükséges működtetéshez. Türelmesen meghallgattuk, mondtam aztán, hogy az üzemeltetést mi fogjuk bonyolítani, közadakozásból, én pedig egy évig fölügyelem, ingyen. Az önkormányzat dolga, hogy megvegye a házat a családtól. Ennek nagyon megörült, és tulajdonképpen megállapodtunk” – mondta most Vámos Miklós arról, hogyan beszélték rá a III. kerületi önkormányzatot, hogy mégis megvegyék az ingatlant.

Az alkotóházat elmondásuk szerint „intim, de nem elefántcsonttorony-szerű” térré kívánják változtatni, ahol a meghívott írók dolgozni tudnak egy vagy két hétig. A tervek szerint ehhez eleinte Vámos Miklós maga vásárolna reggelit az íróknak, de remélik, hogy amennyiben találnak támogatókat, ennél nagyvonalúbban is tudják fogadni majd az írókat, teljes ellátással, költőpénzzel és akár autóhasználattal is. Mindebben ígérete szerint segítségükre lesz az alkotóházzá alakítás harmadik közreműködője, az Esterházyval mindig jó kapcsolatot ápoló Daniel Kehlmann német író is, aki a tervek szerint a nemzetközi kapcsolatokban lesz Dragománék segítségére.

Vámos így fogalmazott Kehlmannról: „Arra azért számítok, hogy segít némi pénzt szerezni az alapítványnak külföldi kulturális pénzalapoktól. De számítunk hazai adakozókra is, kiadókra, irodalmi lapokra, írókra, könyvterjesztőkre, olvasókra. A kiadóknak is érdekük egy ilyen alkotóház, szerzőik fordítóit és külföldi íróikat vendégül látjuk, ha jönnének. A Líra könyvterjesztő máris ígért pénzt, nem is keveset. A jogi munkát is az ő ügyvédjük végezte. De még nem jegyezték be az alapítványt, csak utána nyithatok neki számlát.” Hozzátette, az üzemeltető alapítvány neve A Magyar Irodalom Barátainak Alkotóháza. „Számítunk mindazokra, akik annak érzik magukat, nemcsak vendégként, hanem adakozóként is” – mondta. Az induláshoz szükséges alaptőkét egyébként Vámos és Dragomán tették be az alapítványba.

Arra a kérdésre, hogyan biztosítható, hogy ha az önkormányzati választások a mostani polgármester és képviselőtestület számára nem alakulnak kedvezően, az ne érintse a ház sorsát, Vámos úgy felelt:

Sehogyan.

Hozzátette: „Ámde induljunk ki abból, hogy a polgármester és az önkormányzat elkötelezte magát. Derűlátó lelki alkatom azt súgja, minden rendben lesz.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!