Az évezred árvízétől Cannes-on át a kémügyig - a hét képei - Nagyítás-fotógaléria
Épül a Lego-torony, Kovács Bélát meghallgatták, Thaiföldön rendkívüli állapotot hirdettek, Károly herceg szemüveget, Mundruczó Kornél pedig hatalmas puszit kapott - képes összeállításunkban a hét fontosabb eseményeiből válogattunk.
110 éve született Salvador Dalí - Nagyítás-fotógaléria
Salvador Dalí szürrealista festő 110 éve született a katalóniai Figueresben. A megszületést Dalí a paradicsomból való kiűzetéshez hasonlította, nem csoda, hogy később próbálta megfejteni a méhen belüli örömök rejtélyét. 8 évesen rendezte be első műtermét a családi ház padlásán, első munkái körülbelül tíz éves korában születtek. „A technikai tárgyak lettek a legnagyobb ellenségeim, például az órák, amelyeknek puhának kellett volna lenniük, vagy semmilyeneknek.” - írja egyik naplóbejegyzésében, magyarázatot adva ezzel a festményein feltűnő eldeformálódott órák megjelenésére is. Jó barátságot ápolt Federico García Lorca költővel, aki ódát is írt Daíhoz, járt Sigmund Freudnál Londonban, akinek végül egy könyvét is illusztrálta. Első önálló kiállításán Pablo Picasso is tiszteletét tette, de végül nem lett túl virágzó a kapcsolatuk, mivel Dalí azt vallotta, hogy egyetlen Dalí-kép többet ér, mint Picasso egész életműve. Több mint 1500 festményt, körülbelül 30 könyvet, néhány balettszövegkönyvet, számos könyvillusztrációt, litográfiát, színházi jelmeztervet, tucatnyi szobrot, sőt, Walt Disney részére rajzfilmet is alkotott, de a Luis Bunuellel közösen készített Andalúziai kutya című filmje által a szürrealista film megteremtője is.
Átalakult Vidámpark és május elseje a hét képein - Nagyítás fotógaléria
Megnyíló Holnemvolt Park, hatalmas vereséget szenvedő Bayern München, pusztíó tornádó, véradó rohamoszagosok, magyar zarándokok Auschwitzban - harmincegy képes válogatásunk a hét fontosabb eseményeiből.
II. János Pál pápa - pillanatok egy szent életéből - Nagyítás-fotógaléria
Halála után alig több mint kilenc évvel Ferenc pápa szentté avatta II. János Pált, a pápaság történetének első lengyel pápáját. 1978-tól haláláig, 2005-ig, huszonhét évig volt a katolikus egyház feje, így övé az összes eddigi pápa közül a harmadik leghosszabb hivatalban töltött idő. A wadowicei születésű, akkor 58 éves krakkói püspököt, Karol Wojtylát 1978. október 16-án választotta pápának a bíborosok testülete, miután elődje, I. János Pál harminchárom nap hivatalban töltött idő után elhunyt. Vele együtt XXIII. János pápát is szentté avatták a római Szent Péter Bazilikában. Képes összeállításunkban II. János Pál pápa életének pillanataiból válogattunk.
Van-e élet egy szükséglakásban? – Nagyítás-fotógaléria
Egyes becslések szerint Budapest néhány kerületében a szükséglakásra pályázó családok száma lakásonként túllépheti a hatszázat is, ám a gyakran rossz állapotú, komfort nélküli, lakhatatlan ingatlanokat az új lakástörvény értelmében már nem adhatják ki újra. Az önkormányzatok nehéz anyagi helyzete miatt felújításra nincs lehetőség, amelyiket pedig mégis sikerül lakhatóvá tenni, azokat rövid idő alatt elviszik. Képeinken keresztül egy budapesti család mindennapjaiba nyerünk betekintést: a hét gyermekkel lakó három felnőtt jelenleg az önkormányzattal közösen keresi lakáshelyzetük megoldását, ezzel sorsuk jobbra fordulását.
Újabb zavargásokat robbantott ki Törökországban a bányászok halála – Nagyítás-fotógaléria
Legalább 282 bányász vesztette életét kedden a nyugat-törökországi bányakatasztrófában, és mintegy 142 bányász sorsáról továbbra sem lehet tudni. Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök szerdán ellátogatott az Isztambultól mintegy 480 kilométerrel délnyugatra fekvő Soma városába, a katasztrófa helyszínére, a szívélyes fogadtatás helyett azonban a feldühödött helyiekkel kellett szembenéznie. A tiltakozók összecsaptak a biztonsági erőkkel, és miután a tömeg gyilkosnak és tolvajnak nevezte a kormányfőt, Erdogan kénytelen volt egy szupermarketben meghúznia magát, amíg valamelyest le nem csillapodtak az indulatok. A baleset az egész országban tiltakozásokat idézett elő, Isztambulban többezres menet alakult ki, Ankarában mintegy négyezren gyűltek össze, a rendfenntartók könnygázzal és vízágyúkkal oszlatják a tömeget. Tovább rontja Erdogan helyzetét, hogy csütörtökön napvilágra került egy videofelvétel, amelyen a kormányfő egyik tanácsadója egy, a biztonsági erők által lefogott tüntetőt rugdos. A kormányfő hivatala csütörtökön elhatárolódott az incidenstől.
Apokalipszis most: a pusztítás nyomai Szíriában - nagyítás-fotógaléria
Két hete a felkelők utolsó konvoja is elhagyta a Szíria nyugati részén fekvő, több mint két éve ostromlott Homsz óvárosát. Az összesen mintegy 1200 felkelő és polgári személy kivonulása gyakorlatilag véget vetett a szembenállásnak a szinte porig rombolt városban, amely 2011-ben az elsők között kezdett tiltakozni Bassár el-Aszad szíriai elnök kormányzata ellen. 24 busszal legkevesebb 980 embert szállítottak el szerdán a forradalom fővárosának nevezett Homszból az onnan mintegy 20 kilométerre északra fekvő Dár-el-Kabírába. A lázadók és a kormányerők tűzszüneti megállapodása értelmében minden harcos egy kézi fegyvert és egy csomagot vihetett magával, valamint minden egyes buszra egy gránátvetőt és egy géppuskát engedtek fel. A kiürítési folyamatot a szíriai rendőrség felügyelte, az ENSZ munkatársai szintén jelen voltak. Homsz gyakorlatilag visszakerül a kormányerők ellenőrzése alá, így Aszad jelentős politikai és katonai győzelmet könyvelhet el: a hadsereg befolyása erősödik az ország nyugati felén, az elnök politikai hatalma pedig növekszik a június harmadikán esedékes elnökválasztás előtt. A város lakói elkezdtek visszaszállingózni egykori otthonaikba, de valószínűleg nem örülnek a látványnak, ami fogadta őket. A távozó lázadók szinte csak romokat hagytak maguk után Szíria harmadik legnagyobb városában.
A felcsúti királyság üdvözlése és búcsú Márqueztől – Nagyítás-fotógaléria
Megújuló parlamenti ülésterem, teljes holdfogyatkozás, bemutatkozó Felcsút-stadion, Ferenc pápa fogyatékkal élők lábát mossa, és meghal Gabriel García Márquez kolumbiai író, a Száz év magány szerzője. A hét eseményei képekben.
Az évezred árvize pusztít a Balkánon – Nagyítás-fotógaléria
A több napig tartó heves esőzések miatt kritikus a helyzet a Nyugat-Balkánon. Szerbiában több mint 24 ezer embert költöztettek ki eddig az otthonából, sokfelé mellmagasságig ér a víz. A Belgrádtól 30 kilométerre fekvő Obrenovacon a legsúlyosabb a helyzet, ott vasárnapig 12 holttestet találtak. A rendőrség, a katonaság, valamint a szerbiai és a külföldi mentőalakulatok több mint 25 ezer embert mentettek ki az országban. Aleksandar Vucic szerb kormányfő szerint ezer éve a legsúlyosabb árvíz pusztít. Bosznia-Hercegovinában a Száva folyó áradása okozza a legnagyobb problémát. Az országban három nap alatt három hónap csapadékmennyiségének megfelelő eső esett, amire legalább 120 éve nem volt példa. A napok óta tartó esőzés, az áradások és a földcsuszamlások miatt több ezer embernek kellett elhagynia otthonát, több száz család pedig otthon nélkül maradt, miután a földcsuszamlások elsodorták házaikat. A földcsuszamlások miatt megnőtt az aknaveszély is, ugyanis egész aknamezőket mozdíthatott el a víz. Horvátország keleti részén, 15 ezer ember kényszerült otthona elhagyására, egy ember meghalt és kettőt eltűntnek nyilvánítottak.
Akik semmiképpen sem dobnának ki egy kutyát az ablakon – Nagyítás-fotógaléria
Az ablakon kizuhant gazdagréti kiskutya esete ismét aktuálissá tett egy régóta húzódó problémát: hol kezdődnek az állatok jogai, meddig tart az egyén, illetve a hatóság felelőssége az állatkínzásoknál? És megbecsüljük-e azokat, akik valami rendkívülit tesznek egy állatért. Képgalériánk néhány különleges esetet elevenít fel – állatokról, akik kaptak még egy esélyt, illetve jótevőikről, akik ezt megteremtették.
Érkező Yvette, távozó EU zászló a hét képein - Nagyítás-fotógaléria
Hatalmas viharok, ítélethirdetések, elázott focimeccs, eltűnő EU-zászló - képes összeállításunk a hét fontosabb eseményeiből.