Gyönyörű képek az év kertfotósaitól
Ismét csodálatos képeket díjaztak a nyolcadik alkalommal meghirdetett ''Garden Photographer of the Year'' fotópályázaton, mely profi és amatőr kategóriában egyaránt nyitott mindenki számára. A nyolc kategórián kívül külön verseny várja a tizenhatodik életévüket még be nem töltött fotósokat, emellett a képekkel további projektekre nevezhetnek. Válogatásunk a díjazott munkákból.
Így láttam szabaddá válni Temesvárt
1989. december 20-án, kereken 25 éve Temesvár Románia első szabad városa lett. A gyárak sorra álltak le, a város központjában, az Opera téren százezren követelték Nicolae Ceausescu bukását, a hadsereg pedig többé nem lőtt a tömegre. A hvg.hu munkatársa 1989 decemberében egyetemista volt Temesváron, e napon azonban már onnan 350 kilométerre tartózkodott, miután a kollégiumokat kiürítették és a diákokat hazaküldték. Ott volt azonban, amikor Temesvár forradalma kezdődött, és bár nehezen, de követte a városban történteket azután is, hogy azt elhagyta. Az ő emlékei vezetnek végig a Bega-parti város 25 évvel ezelőtti hőstettét felvillantó Nagyítás-fotógalérián.
Íme az év építészeti fotója - Nagyítás-fotógaléria
Idén is megrendezték Az év építészeti fotója pályázatot, melynek alcíme a Nemzetközi Építész Szövetség idei jelmondata, az “Egészséges városok, boldog városok" volt. Megosztott első díjat kapott Glázer Attila: I Love Budapest, valamint Sáray Ákos: Tokaji Fesztiválkatlan című képe. Idén először különdíjat vehetett át a hazai építészképző felsőoktatási intézmények aktív hallgatói közül az, akinek a pályamunkáját a zsűri a legjobbnak ítélte. Ezt a díjat Biri Balázs vehette át, "Gomba, a Móricz Zsigmond Körtér revitalizációja" című felvételéért. A pályázatra beküldött képek közül a zsűri 22 szerző 35 alkotásából kiállítást rendezett, íme a képek.
Szellemváros Törökbálint határában - Nagyítás-fotógaléria
Az egymilliárd euró tervezett költségű beruházásból csak az első ütem egy része, az alapinfrastruktúra és az épületek szerkezete készült el, amikor a finanszírozó kiszállt a projektből. A sajtóban leginkább szellemvárosként emlegetett beruházásban az alvállalkozó cégeknek több mint kétmilliárd forintja ragadt bent: a betontorzó nemcsak a hitelező bank pénzét, de építőipari vállalkozások milliárdjait is maga alá temette. A HVG 2012. május 4-i számában foglalkozott részletesen az építkezéssel.
50 éves az Erzsébet híd – Nagyítás-fotógaléria
Ötven éve adták át Budapest egyik legnevezetesebb hídját, melyet a második világháború után újraépítettek, melyen egykor villamos is közlekedett, s amely ma talán a legforgalmasabb fővárosi átkelő. A Sávoly Pál által tervezett, Erzsébet királynéról elnevezett híd ma az első kerületet köti össze ötödikkel, teljes hossza pedig 378,6 méter. Elődje az akkori időkben műszaki csodának számított, 1894-ben tervezték, építési munkálatai 1903 őszén fejeződtek be, tervezésében Czekelius Aurél, Kherndl Antal, Gállik István, Beke József és Nagy Virgil vettek részt. Az első híd a németet csapatok 1945 telén lezajlott visszavonulásának esett áldozatul. Január 18-án a budai oldalon végzett robbantás után a híd összedőlt, a kár nagysága miatt végül lehetetlennek tűnt a helyreállítás, így újjáépítették. A második, kábelhídnak épített átkelő 1961 és 1964 között épült, a forgalomnak november 21-én adták át. Az elmúlt ötven évben része volt taxisblokádban, hat sávja kerékpáros-felvonulások útvonalául szolgált, de volt itt politikai nagygyűlés, tüntetés, 2002-ben pedig még el is foglalták.
Az én kertem, az én álmom – Nagyítás-fotógaléria
Nagy sikerrel – és remek fotókkal – zárult a ''Garden Photographer of the Year'' címmel kiírt fotópályázat, mely profi és amatőr kategóriában egyaránt nyitott mindenki előtt, a nyolc kategórián kívül pedig külön verseny várja a tizenhatodik életévüket még be nem töltött fotósokat. Nézze meg 31 képes válogatásunkat az idei alkotásokból.
Ez volt 2014 - ahogy a HVG fotóriporterei látták
Bezárások és megnyitások, nyertesek és visszalépők, tiltakozók és akik ellen tiltakoznak: az év pillanatai a hvg.hu és a HVG fotóriportereinek szemével.
És az ember 45 évvel ezelőtt meghódította a Holdat – Nagyítás-fotógaléria
Negyvenöt évvel ezelőtt lépett először ember a Holdra. Ő volt Neil Armstrong, aki utána a "kis lépés – nagy ugrás"-mondásával szállóigét is adott az emberiségnek. Az Apollo-11 repülés a hasonló nevű program ötödik bevetése volt, résztvevői, Armstrong, Aldrin és Collins pedig olyan hősök, amilyeneket Amerika és a világ se nagyon látott addig.