Tetszett a cikk?

A flow a tökéletes élmény pszichológiája, melynek alapjait Csíkszentmihályi Mihály fektette le. Az optimális emberi létezést, az élmények pozitív aspektusát – az örömöt, a kreativitást, az élet teljes felvállalását nevezi áramlatnak. Ez a ritka szubjektív állapot rendszerint akkor jön létre, amikor valaki testi vagy lelki teljesítményét megfeszített akarattal a végsőkig fokozza. A pszichológus szerint az örömteli élet egyedi alkotás, a passzív fogyasztói lét nem kínál igazi boldogságot és elmélyülést. A tökéletes élmény alapja a „flow”, vagyis az a jelenség, amikor annyira feloldódunk egy tevékenységben, hogy minden más eltörpül mellette, az élmény maga lesz olyan élvezetes, hogy a tevékenységet bármi áron folytatni akarjuk, pusztán önmagáért – véli a kutató. A Pictorial Collective olyan magyar fotósok csoportja, akik hisznek benne, hogy tanúk és hírvivők. A szentendrei Ferenczy Múzeumban rendezett kiállításukon olyan alternatív életstratégiákat megvalósító személyekről és csoportokról készült fotóriportokat mutatnak be, akik átélik a„flow”-t hétköznapi élettevékenységeik során. A kiállítás január 10-ig megtekinthető.

KÖVESD A NAPOT! - Minden év októberében Franciaország déli részén szervezik meg a szörf világkupa egyik versenyét. Ilyenkor Hossegort és környékét ellepik a különböző országokból és földrészekről érkező szörfösök. .
Bácsi Róbert László / Pictorial Collective
Sokan a bajnokságot követik, hogy kedvenceiknek szurkolhassanak és szörföznek, mert itt még ilyenkor is jó az idő ahhoz, hogy ezt a sportot űzzék. Sokaknak viszont ez nem csak egy sport, hanem egy életstílus. Lakóbuszokban élve utaznak keresztül Európán és a világon. Alkalmi munkákból vagy interneten keresztül dolgozva tartják el magukat. Minimumból élnek, de ez nem zavarja őket, mert szabadnak érzik magukat. XXI. századi hippik, akik, ahogyan ők mondják: követik a Napot.
Bácsi Róbert László / Pictorial Collective
„A parkour a mozgás művészete” – vélik a művelői. Az elmúlt években egyre nagyobb teret hódított magának a fiatalok körében ez az új, utcai mozgásforma, melynek lényege: eljutni A pontból B pontba, különböző nehézségű akadályok leküzdésével. A bátorságot, fürgeséget, hajlékonyságot, egyensúlyérzéket követelő dinamikus mozdulatsorok fegyelmet és összpontosítást kívánnak.
Végh László / Pictorial Collective
A parkour valamikor 1980 körül indult Franciaországból. Szülőatyja, David Belle így fogalmazta meg központi gondolatát: A parkour elsődleges és leghasznosabb oldala, hogy megtanítja, hogyan bízzanak magukban az emberek, és hogyan legyenek óvatosak. A filozófia mindig előre halad, sosem áll meg. Ha néha vannak problémáid az átlag életben, vagy akadályok gördülnek eléd, neked tovább kell haladnod előre. - A parkourt ma már fiatalok ezrei űzik a világ minden pontján, így hazánkban is. Az új játszóterek az utcák, a házfalak és a háztetők, ahol a vakmerő trükkök, a szellemi koncentrációt és a fizikai erőfeszítést ötvöző mozgás révén átélhető a flow.
Végh László / Pictorial Collective
Egyensúly - Bertalan a fővárosban dolgozik, de minden szabad idejét az erdőben tölti. A mindennapokból aktív meditációval zökkenti ki magát: egy olyan sportot űz, ami teljes elvonulást, maximális koncentrációt és speciális fizikumot követel. Két szikla között, egy vékony hevederen kel át.
Mohai Balázs / Pictorial Collective
A mélység fölötti egyensúlyt hosszú évek során lehet megtalálni. Már önmagában a kivonulás, az összpontosításhoz szükséges megnyugvás is cél, de a biztos lépések közben átélt katarzis teljes életre szóló hatással jár
Mohai Balázs / Pictorial Collective
A projekt fényképezése személyes indíttatásból kezdődött Mohai számára: 'A zaklatott fotóriporteri munkám közben találkoztam ezzel a sporttal, és lenyűgözött az életforma.'
Mohai Balázs / Pictorial Collective
Bertalan fényképezése akár saját naplómként is értelmezhető. - mondja Mohai.
Mohai Balázs / Pictorial Collective
TORNYI-DOMB - A fotósorozat a hortobágyi puszta kirakatokon túli világát tárja elénk, a pásztorkodás kevés- bé látványos és nehezen megragadható oldalát mutatja be. A pásztorok különös emberek. Szeretik a magányt és a végtelen pusztát, sajátjukként gondozzák a rájuk bízott nyájat, tisztelik a természetet. A fotósorozat a magánnyal való küzdelmüket, olykor nyomasztó felelősségüket, a természetnek való kiszolgáltatottságukat, s a rájuk bízott állatokhoz fűződő elszakíthatatlan kötelékeiket jeleníti meg.
Ferenczy Dávid / Pictorial Collective
A mindennapi nehézségekért azonban a pásztorok kárpótolva érzik magukat, hiszen szabadon élhetnek e tájban. Van, akit a természetnek való kiszolgáltatottság, a puszta végtelen nyugalma, a csendes, lassú élet megijeszt. Itt nincs senki és semmi, az ember önmagával szembesül. A pásztorok azonban nem félnek, ők a pusztában vannak otthon. A kitáruló horizont a végtelenséget jelenti számukra, ahol a rájuk nehezedő magány ellenére önmagukra találhatnak.
Ferenczy Dávid / Pictorial Collective
A street workout egy szabadtéri mozgáskultúra, a gimnasztika és az atlétika kombinációja, mely a kihívások leküzdéséről, a fizikai határok feszegetéséről és önmagunk meghaladásáról szól. Lényege, hogy a sportolók kizárólag saját testsúlyukkal végzik a gyakorlatokat, a fekvőtámasz, a húzódzkodás, a tolódzkodás és a guggolás számtalan variációját kombinálva. A street workoutosok gyakran a videó-megosztókon látott gyakorlatokat fejlesztik tovább, hozzátéve saját kreatív ötleteiket, így terjednek tovább az újabb kombinációk. A mozgásformát választó fiatalokat a változó körülményekhez való rugalmas alkalmazkodás jellemzi, hiszen akár egy szobor vagy köztéri alkotás is az edzés terepévé válhat.
Móricz-Sabján Simon / Pictorial Collective
Az alap- gyakorlatokon túl a szabadgyakorlatok összeállítása az igazi kihívás, mely egyfajta névjegyként azonosítja a mozgásforma művelőjét. Az edzéstípus az Egyesült Államokban alakult ki. A ghetto workoutként is ismert mozgásforma az afro-amerikai közösségből indult, a sportoló társaságok az elvesztegetett szabad idő helyett kínáltak alternatívát, az agresszió és bűnözés csapdájából kirángatva a helyi fiatalokat. Erre jó kezdeményezésnek bizonyult az edzés, amihez nem kellett drága edzőterem és felszerelés, csak az utca, illetve néhány rúd egy közeli játszótéren vagy parkban.
Móricz-Sabján Simon / Pictorial Collective

 

Kövessenek minket a Facebookon is!