Tetszett a cikk?

Húsz éve, 1995. december 14-én írták alá Párizsban az 1992-ben kirobbant boszniai harcoknak és egyben a délszláv háborúnak véget vető daytoni békemegállapodást. A dokumentumot Alija Izetbegovics bosnyák, Franjo Tudjman horvát és Szlobodan Milosevics szerb elnök szignózta. Az egyezséget három hetes kemény alkudozás előzte meg, a tárgyaló felek között Richard Holbrooke, a washingtoni kormányzat képviselője közvetített. A megállapodás ugyan a harcoknak véget vetett, ám a Bosznia megosztott maradt: a bosnyákok, horvátok és szerbek közti bizalom nem állt helyre.

Üdvözlet a pokolban: falfirka Szarajevó egyik elővárosában 1993. augusztus 14-én. A várost 1992-től három és fél évig tartották zárlat alatt a szerb erők. Szarajevó blokádja tovább tartott, mint Leningrád második világháborús ostroma.
AFP / Gabriel Bouys
Lángokban áll Szarajevó két tornya a belvárost ért támadások alatt 1992. június 8-án. A 44 hónapig tartó ostromban összesen 18 ezer ember halt meg.
AFP / Georges Cobet
A horvát tüzérség által rommá lőtt mostari híd helyén ideiglenes átkelő épült, itt készült ez a kép is 1995. december 17-én. Később teljesen újjáépítették eredeti formájában.
AFP / Pascal Guyot
Menekültek az ENSZ egyik teherautóján 1993. március 31-én. A több mint százezer halálos áldozatot követelő polgárháborút az robbantotta ki, hogy a boszniai szerbek nem akartak elszakadni az összezsugorodott Jugoszláviától, a boszniai horvátok és a bosnyákok pedig nem akartak a szerb többségű államban maradni.
AFP / Pascal Guyot
A boszniai szerb csapatok 1995. július 11-én foglalták el Srebrenicát, és a békefenntartók szeme láttára elhurcolt nyolcezer muszlim férfit és fiút a következő napokban brutálisan lemészárolták.
AFP / UN-DUTCHBAT / Peter Van Bastelaar
A hágai Nemzetközi Törvényszék igazságügyi szakértői egy tömegsír maradványainak szétbontásán Pilica városában 1996. július 24-én. A srebrenicai vérengzést a törvényszék népirtásnak minősítette.
AFP / Odd Andersen
Richard Holbrooke amerikai külügyi államtitkár, Franjo Tudman horvát, Alija Izetbegovics bosnyák elnök, Warren Christopher amerikai külügyminiszter és Szlobodan Milosevics szerb elnök a béketárgyalások előtt egy nappal a daytoni Wright-Patterson légibázison 1995. október 31-én.
AFP
Richard Holbrooke amerikai külügyi államtitkár és Warren Christopher amerikai külügyminiszter a béketárgyalások kezdetének napján 1995. november 1-én. Az USA aktív közvetítő szerepet vállalt.
AFP / Paul J. Richards
Alija Izetbegovics bosnyák és Franjo Tudman horvát elnök köszönti egymást a daytoni béketárgyalások nyitónapján 1995. november 1-én.
AFP / Joe Marquette
A daytoni aláírás, 1995 november 21-én. A békeszerződés 23 különféle megállapodásból állt össze, egyebek mellett mellett Bosznia-Hercegovina területi felosztásáról. Boszniát föderációvá alakították át, a két entitás a Muszlim-Horvát Föderáció, illetve a szerb Köztársaság lett.
AFP / Paul J. Richards
Gyerekek az ENSZ védelmi erőinek egyik francia csapatszállítóján 1995. december 13-án.
AFP / Jacques Demarthon
Szlobodan Milosevics szerb és Alija Izetbegovics bosnyák elnök az aláírás után a párizsi az Élysée-palotában 1995. december 14-én. A háttérben jobbról Bill Clinton, ő tette meg az első lépéseket a békeszerződésért.
AFP / Gerard Julien
A szerb ultranacionalisták jele volt a felmutatott három ujj.
AFP / Igor Dutina
A békeszerződés betartását ellenőrző IFOR első, hajókat és pontonokat szállító teherautói már 1995 decemberében megjelentek.
AFP / Mike Nelson
Az amerikai George Joulwan, a NATO-erők európai főparancsnoka ismertette miként vonják vissza erőiket a frontvonalról a szemben álló felek. (1996. január 19-e, Brüsszel)
AFP / Stringer
A 44 hónap és a háború traumája után a gyerekek játékfegyverekkel játszottak Szarajevó belvárosában. A kép 1996. január 18-án készült.
AFP / Anja Niedringhaus

Kövessenek minket a Facebookon is!