szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az elmúlt másfél, két évtizedben a sebészet, illetve a sebészeti jellegű szakmák jelentős változásokon mentek keresztül. A lényeg, hogy az operáló orvos a lehető legkisebb beavatkozást végezze, a lehető legcsekélyebb szövetroncsolással. Ennek következtében a beteg fájdalmai csökkennek, ápolási ideje és a táppénzben töltött idő is lerövidíthető.

Jelentős változáson ment át a sebészek szemlélete a szövetek megkímélésében, megőrzésében is. Egyre jobban törekszenek arra, hogy minél kisebb legyen a műtéti behatolás, a metszés. Az így csökkenő szövetroncsolás mértéke csökkenti a műtét utáni időszak fájdalmait, a beteg előbb nyeri vissza a mozgás- és önellátó képességét, hamarabb mehet haza, térhet vissza a munkájához. A kórházi ágyak számának csökkenésével párhuzamosan rövidíthető az ápolási idő, és az adott időszak alatt több beteg látható el.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A robotsebész keze sohasem remeg, a betegek örömére

A műtéti eljárások robotizálására már több kísérletet folytattak, s napjainkban nem újdonság a hálózaton keresztül végzett „távgyógyítás” sem, amikor az orvos akár több száz kilométerre is lehet a betegétől. Az alábbiakban bemutatjuk, milyen előnyökkel jár a sebészrobot alkalmazása a hús-vér orvos szikéjéhez képest.