szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy rosszul működő gén miatt hiányzó szállítófehérje okozza sok esetben a köszvényt - állapították meg amerikai kutatók tizenkét ezer ember genetikai adatainak elemzése és a betegség állatmodellje alapján.

A köszvény fájdalmas ízületi gyulladással járó betegség, melynél a húgysav sója (nátrium-urát) nem ürül ki, koncentrációja megemelkedik a vérben, majd kristályok formájában kirakódik.
   
A Johns Hopkins Egyetem orvosi karának kutatói szerint az ABCG2 jelű gén irányítja egy fehérje képződését, amely a húgysav sejtekből való eltávolításában játszik szerepet. Kutatásuk során kísérleti állatmodellt, génmódosított békapetesejteket vizsgáltak. Anna és Michael Kottgen kutatásvezetők szerint a szóban forgó gén hibája okozhatja az anyagcserezavart az érintett európai gyökerű emberek mintegy tíz százalékánál.
   
A kutatók úgy vélik, az újonnan megtalált gén és fehérje a gyógyszerkutatás reménykeltő célpontja lehet. Az új stratégiában ahelyett, hogy a húgysav termelődését próbálják csökkenteni például szigorú étrenddel, a vegyület kiválasztását, vérből való eltávolítását gyorsító szer készülhet - olvasható az EurekAlert című tudományos portálon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Megfejtették az autizmus titkát?

Olyan génmódosulatokat talált egy nemzetközi kutatócsoport, amelyek elsőként hozhatók összefüggésbe az autizmussal - jelentették be a Nature, valamint a Molecular Psychiatry szaklapok legutóbbi számában.

MTI Tech

Megfejtették a titokzatos tengeri fény titkát

A tengerfenéken világító zöld fény a párkeresést, de a védekezést is szolgálja. Amerikai kutatók egy, a Syllidae családba tartozó tűzféregfaj fényleadó képességét vizsgálták. A San Diegó-i Scripps Oceanográfiai Intézet munkatársai, Dimitri Deheyn és Michael Latz az "Invertebrate Biology" című szaklapban írják le, hogyan gyűjtöttek több száz férget a San Diego előtti Mission öbölben.

MTI Tech

Megfejtették a repülő állatok egyik titkát

Az ember évezredek óta figyeli a madarakat és méheket, hogy kiderítse, vajon hogyan repülnek. Néhány kitartó kutatónak és a nagysebességű filmnek köszönhetően a válasz egy része megismerhető az amerikai Science tudományos magazin pénteken megjelent számában.