szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Barcelonai Egyetem kutatói azt elemezték, az arc melyik eleme alapján azonosítja az agy az arcot magát. Agyunk arra tökreszik, hogy a lehető legtöbb információt tárolja minden arcról, ehhez elsősorban a szemet, aztán a száj és az orr formáját használja.

Matthias S. Keil, az egyetem pszichológia tanszékének munkatársa szerint az agy az arcok azonosításához nem használ nagyfelbontású képeket, bár ezek például fontosak lehetnek egy ember életkorának meghatározásában. „Az arc képként való azonosításakor az agy nagyon kis felbontással dolgozik, körülbelül 30x30 pixel a fülek közti távolság, és nem veszi figyelembe sem a távolságot, sem a kép eredeti felbontását” – mondta el Keil. „Eddig még senki nem talált magyarázatot erre a különös jelenségre.”

A legfontosabb információ
© Dripnet
Keil 868 férfi és 868 nő arcát elemezte az agy látókérgének modelljével, és arra a következtetésre jutott, hogy az agy úgy adaptálódik, hogy az arcok legfontosabb információi alapján azonosítja őket. Ez akkor is működik, ha csak a szemet vesszük figyelembe, sőt, a száj vagy az orr esetében is, ám ekkor nem olyan pontosan. A szem képe tartalmazza a legkevesebb „zajt”, így megbízhatóbb információt közvetít az agynak, ez lehet a jelenség magyarázata. Keil egyik korábbi kutatása alapján kiderült, az arcfelismerő programok hatékonyabbak, ha kisebb képekkel dolgoznak.

A tanulmány a PloS Computational Biology folyóiratban jelent meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Lézeres szemműtét: „semmihez sem fogható élmény”

Két évtizedes múltra tekint vissza a látásjavító lézeres szemsebészet, ez idő alatt a világon több mint 10 millió – rövid-, vagy távollátó, illetve szemtengelyferdüléssel élő – ember döntött a beavatkozás mellett. De mekkora a kockázat: végleges látásjavulás, vagy esetleges műtéti hiba? Tény, a döntés eredménye életünk végéig megmarad.

Medipress Plázs

A szem idegsejtjei felelősek az álmosságért

Az Oxford Egyetem tudósainak felfedezése szerint a szemünkben lévő idegsejtek felelősek az álmosság érzetének kialakulásáért. A tudósok szerint a szem idegsejtjei a környezet fényerejének figyelembe vételével irányítják az agyban lévő alvásközpontot.