szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államokban évente többmillió dollárt költenek a házasság népszerűsítésére. A kampányban családi jelenetek és olyan kommentárok jelennek meg, mint például „a házas emberek jobban keresnek, és többet spórolnak”, vagy „a házasságban élők egészségesebbek.” Ezek a kijelentések nemcsak túlzóak és hamisak, akár károsak is lehetnek – figyelmeztet a LiveScience portál publicisztikája.

A szociológusok persze nem házasságellenesek, mindössze a téma összetettségére hívják fel a figyelmet rendszeresen a Journal of Health and Social Behavior (JHSB) folyóiratban. A házasságot dicsőítők előszeretettel hivatkoznak ezekre az írásokra annak ellenére, hogy valójában meglehetősen kevéssé támasztják alá kijelentéseiket.

Az 1999. márciusi számban megjelenő tanulmány például arról számol be, hogy a gyermeküket egyedül nevelő anyák rosszabbnak tartják gyermekük egészségét, mint a kapcsolatban élők. A kutatásban azonban egyrészt nem mérték fel a gyermekek valós egészségi állapotát, másrészt nem vonták le azt a következtetést, hogy a házasság értékesebb lenne ebből a szempontból, mint az együttélés. Valójában az a konklúzió vonható le inkább a tanulmányból, hogy a rossz anyagi helyzet sokkal veszélyesebb az egészségre nézve. 

Egy másik folyóirat, a Demography egyik cikkében beszámol arról, hogy ha a férj fizikailag, érzelmileg és anyagilag nagyon igénybe veszi a családot, akkor nő a válás után magasabb életszínvonalat ér el – ez történik az esetek 20 százalékában. Megint más tanulmányok a válás káros hatásait taglalják.

Az bizonyos, hogy a házasság nem működik mindig annyira jól, és nem jelent nagyobb törődést a gyermekeknek: a hasonló iskolázottságú és anyagi helyzetű, gyermeküket egyedül nevelő, illetve házas nők ugyanannyi időt töltenek el gyermekükkel. A Nős férfiak jobban keresnek jelszót a kampány az Economic Inquiry egy olyan cikkéből ragadta ki, amely éppen cáfolja ezt a hamis állítást.

A házasságot népszerűsítő kampány által figyelembe nem vett cikkek egyenesen leszögezik, hogy nem minden házasság tesz jót az egészségnek, illetve nem mindenkinek jelenti a legjobb döntést. Az ok-okozati viszony téves használata sok félreértést szül. A magasabb társadalmi helyzetűek egészségesebbek, és nagyobb arányban élnek házasságban - de ez nem jelenti azt, hogy a házasság miatt egészségesek, illetve jómódúak.

A szociológus Andrew Cherlin idén megjelent könyve némileg rendet tesz a témában. Leszögezi, hogy a házasság működőképes lehet, de ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek mindenáron a házasságra kéne törekedni. Kimutatja, hogy az Egyesült Államokban nagyobb a házasságok, az újraházasodások, a válások és a rövidtávú együttélések száma, mint más fejlett országokban. A szakember szerint a gyermekek egészsége szempontjából szerencsésebb lenne, ha sorozatos rossz párkapcsolatok helyett a nők inkább az egyedüllétet választanák.

"A házasság tehát azoknál működik leginkább, akiknél nem a rossz párkapcsolatokat és a csúnya szakításokat jelentik. Jó dolog leegyszerűsíteni az üzeneteket, de a fiatalokban hamis reményeket táplálni a házassággal kapcsolatban inkább káros, mint hasznos" – összegzi véleményét a LiveScience portál publicisztája.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Medipress Plázs

Megbetegíti a nőket a rossz házasság

Egy nemrég végzett felmérés szerint a boldogtalan házasságban élő nők egészségét nagyban befolyásolhatja kapcsolatuk negatív természete.

MTI Plázs

Mi tart össze egy házasságot?

A szerelem kevés, más is kell ahhoz, hogy egy házaspár együtt maradjon. Vajon mi az? - ezt vizsgálta egy ausztrál kutatócsoport.

hvg.hu Plázs

Tények és tévhitek: mikor érdemes összeházasodni?

Igaz-e, hogy az ellentétek vonzzák egymást? Vagy az, hogy a lángoló, mindent elsöprő szerelem a jó házasság alapja? Kőbe véshető-e, hogy az együttélésben nincs helye az apró titkoknak, vagy az, hogy a gyerek születése megmenthet egy rosszul működő kapcsolatot? A válaszokat szakértőnkkel kerestük, akivel nyomába eredtünk a párkapcsolatokkal összefüggő tévhiteknek.

MTI Plázs

Hová vezethet egy rossz házasság?

A feszült házasságban élő nőknél nagyobb valószínűséggel alakul ki magas vérnyomás és a szívbetegségek egyéb kockázati tényezője - közölték amerikai kutatók csütörtökön.