A zsűri posztumusz díjat adományozott Lamos Zoltánnak, a nemrég elhunyt nádudvari gyermekorvosnak. Különdíjat kapott Hilbert László Méhtelek, Garbolc, Nagyhodos, Kishodos és Tiszaberek települések háziorvosa, Németh Szilvia, aki Sály községben 38 éven át volt háziorvos és Rácz József, Nábrád, Ölcsvaapáti és Kérsemjén háziorvosa.
A közönségszavazatok alapján első helyezett lett Hubert János Tapolcáról, második Kozma Richárd Mezőkövesdről, harmadik Demeter Erzsébet Szolnokról, negyedik Tóth Katalin Dunakesziről, ötödik Olasz Mária Gyuláról, hatodik Pardi Éva Kajárpécről, hetedik Juhász László Budapestről, nyolcadik Lukács József Attila Budapestről, kilencedik Fehér László Gyuláról, tizedik Roszbor József Budapestről. A háziorvosok munkatársaikkal közösen érdemelték ki az elismeréseket. Meglepő volt, hogy ilyen mértékben kiállnak a páciensek az orvosukért - mondta Hajnal Ferenc, a zsűri társelnöke az eredményhirdetésen, hozzátéve: nehéz volt sorrendet felállítani a sok "magasztaló levél között".
Több tízezer voks érkezett a jelöltekre, és bár "mákszemnyi dolog ez az elismerés", segíthet túllendülni a nehézségeken - fogalmazott Balogh Sándor, a díj "ötletgazdája", a zsűri elnöke. A beküldött esetek jelentős része a vidéki praxisok orvosainak és nővéreinek hivatástudatát dicsérte. Az Országos Alapellátási Intézet 2010. márciusában hirdette meg első alkalommal Az év praxisa pályázatot. A www.azevpraxisa.hu portál olvasói november 30. és december 31. között szavazhattak a zsűri által legjobbnak tartott írásra, a nyertes több mint 55 ezer voksot kapott.
Az eseményen részt vett Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár is, aki elmondta, hogy az alapellátás megerősítésének részeként három fő fejlesztési irányt jelöltek ki: a finanszírozás fejlesztését, a humánerőforrás-krízis rendezését és az informatikai rendszerek fejlesztését. Januártól online jelenthetnek a háziorvosok az Országos Egészség Pénztárnak (OEP), valamint lehetővé teszik, hogy az OEP rendszerén keresztül rálássanak betegeik különböző ellátásaira, amelyeket más szolgáltatóknál végeztek el - közölte. Szavai szerint a második félévtől újra bevezetik az eszközfinanszírozási rendszert, amelyre 1,5 milliárd forintot különítettek el a költségvetésből. A középtávú célok közé tartozik egyebek mellett a háziorvosi kompetenciák bővítése is.