szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint az időskori elbutulás egyik első jele lehet az, ha valaki nem ismeri fel a hazugságot vagy a szarkazmust. A felfedezés segíthet a diagnózis mihamarabbi felállításában és a kezelés időben történő elkezdésében.

„Az időskori elbutulásban szenvedő kísérleti alanyaink nem ismerték fel a szarkazmus különböző fajtáit” – mondta el Katherine P. Rankin neurológus. Emellett a hazugság felismerése legkevésbé a frontotemporális demenciában szenvedőknek sikerült. A felfedezést az Amerikai Ideggyógyászati Szövetség Honoluluban tartott éves konferenciáján ismertették.

A kísérletbe 175 embert vontak be, akik fele volt értintett a problémában, és egy párbeszédet bemutató videót nézettek meg velük. A történet bizonyos pontjain az egyik szereplő hazudott vagy gúnyolódott, amellyel kapcsolatban a nézők verbális és non-verbális információkat is kaptak. A résztvevők a végén egy kérdőívet töltöttek ki arról, mit láttak. Az egészséges emberek könnyen megfejtették, mikor mondott igazat a szereplő. Legrosszabbul a frontotemporális demenciában szenvedők teljesítettek a teszten, az egyéb betegségben – például Alzheimer-kórt – szenvedők eredményei valamivel jobbak voltak.

Rankin kiemelte, hogy a hazugság felismerése az elülső agylebeny feladata, és ez az a terület, amely a leginkább roncsolódik a frontotemporális demencia következtében. Ez a betegség az időskori elbutulás leggyakoribb fajtája a 65 év alattiak körében, és drámai viselkedésbeli változásokat eredményez. A felismerést nehezíti, hogy a tünetek a depresszióhoz és a kapuzárási pánikhoz hasonlítanak, így sokszor késve kezdik meg a kezelést.

„Azt szerettük volna megtudni, hogy a tesztünk segítségével meg lehet-e könnyíteni a baj időben történő diagnosztizálását” – mondta el a kutató. Az eredmények szerint erre minden esély megvan. „Hamar meg szeretnénk találni ezeket a betegeket. Szertnénk, ha az emberek megtanulnák, hogy ezek a viselkedésbeli változások betegség jelei – az agyuk egy része egyszerűen nem működik tovább.” A szakemberek azt is kihangsúlyozták, hogy azok az idősek, akik nem szenvednek ebben a betegség, pontosan felismerik a szarkazmust és a hazugságot.

Sam Gandy, a Mount Sinai Alzheimer Kutatóközpont szerint az ideggyógyászat meglepő felfedezésekre képes. „Gyakran egy rendkívül összetett jelenséget is könnyű lokalizálni. A nyelvérzék, a rövidtávú memória, önmagunk megismerése mind olyan dolgok, amelyek igen bonyolultnak tűnnek, miközben az agyunk egy kicsi része felelős értük.” A mostani felfedezés bemutatja, hogy a szarkazmus felismerése is ezen jelenségek körébe sorolható.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Az Alzheimer-kór hét stádiuma

Tünetmentesség az egyik, a gondolkodás és mozgás képességének elvesztése, valamint huszonnégyórás gondozás igénye szerepel a skála másik végén, amellyel az idős korban előforduló, gyógyíthatatlan betegség lefolyása írható le. A betegség hét stádiuma.

MTI Plázs

Nyelvtudással az Alzheimer-kór ellen

Az anyanyelvük mellett egy másik nyelvet is beszélők szervezete ellenállóbb az Alzheimer-kórral szemben, mint a csak egy nyelvet ismerőké. Az előbbiek esetében több mint öt évvel később jelentkeznek a feledékenység tünetei, mint egynyelvűeknél - állapították meg kanadai kutatók.