szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A zene segít mozgás közben az izmoknak, fokozza a boldogsághormon termelődését. A leghatásosabb, ha a sportszer maga dallamokat bocsát ki - derült ki egy kutatásból. A tesztelők könnyebbnek is találták az edzést, ha egyidejűleg zenéltek is.

A zene segít mozgás közben az izmoknak, fokozza a boldogsághormon termelődését, ám még hatásosabb, ha a sportszer maga dallamokat bocsát ki - mutatta ki egy német kutatás.

Ha a sportoló a tréningeszközzel zenélni is tud, jobban esik az edzés és hatásosabb is - olvasható az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) megjelent tanulmányban.

A lipcsei Max Planck Kognítív és Idegtudományi Kutatóintézetének Thomas Hans Fritz neurológus vezette kutatócsoportja úgy alakított át különböző sporteszközöket, hogy használói harmonikus dallamokat vagy buzdító ritmusokat tudjanak velük edzés közben előállítani. 

A tesztelők egyrészt könnyebbnek találták az edzést, ha egyidejűleg zenéltek is, és hatékonyabban használták az izmaikat is.

Már néhány percnyi mozgás után jelentkeztek a kedvező hatások, mivel rengeteg boldogsághormon szabadult fel. A kutatók adatai alapján a zenélő sportolók hatékonyabban mozogtak, mint azok, akik merev edzéstervhez tartották magukat. A puszta zenehallgatás nem járt ilyen hatással.

A kutatás vezetője hangsúlyozta, hogy nemcsak új erőgéptechnológiát fejlesztettek ki, hanem a tanulmányból egészen új kutatási terület nyílt meg. A sport közben végzett zenélés fontos betekintést enged abba, miért alakult ki az emberiség történelme során a muzsika, és hogyan jön létre a zenei extázis.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!