szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Van az országban több olyan iskola is, ami dacolva az állandó reformokkal és antireformokkal saját kezébe vette a helyi oktatás megújítását. És a szülőkkel együtt képesek voltak valódi eredményeket elérni. E jó gyakorlatok bemutatásával indult el „A mi iskolánk” című kampány.

Tizenhárom oktatásügyben és ifjúságügyben dolgozó civil szervezet indította el a kezdeményezést. “A mi iskolánk” kampány fő üzenete tehát, hogy jó példákon keresztül mutassa meg a szülőknek, a tanároknak és a civileknek, hogy merjenek összefogni a boldogabb iskolákért, és ne csupán elszenvedjék az oktatáspolitika döntéseit. Tudják azt, hogy mindannyian tehetünk a jobb iskolákért, hiszen az iskolákat azok alakítják, akik odajárnak, akik ott dolgoznak és azok a szülők, akik boldogabb és sikeresebb jövőt akarnak gyerekeiknek.

Olyan tanárok, szülők, és civil szervezetek történeteit mutatják be, akiknek már ez sikerült: sikerült megtörniük a közöny falát, és valamilyen pozitív változást értek el együtt az iskola falain belül.

A kezdeményezők tudják, az iskolás gyerekek teljesítményét és boldogságszintjét egyaránt növelni kell, mert komoly a baj. Minden második gyerek problémákkal küzd az iskolában. Nemzetközi összehasonlításban a diákok teljesítménye a sereghajtók között van. Az OECD vizsgálatai szerint is Magyarországon az iskolás gyerekek nemcsak gyengén teljesítenek, de boldogtalanok is.

A sikeres pozitív szülői bevonásról és civil szervezetekről három részből álló videofilm-sorozat készült, melynek első epizódja, egy pécsi iskola működéséről és a gyerekekhez való hozzáállásáról szól, második része a Motiváció Műhely által működtetett szegedi Motiváció Tanoda mindennapjaiba enged bepillantást. A tanoda a jelenlegi iskolák többségében tapasztalhatótól jelentősen eltérő szemlélettel végez személyiségfejlesztést, jó példát kínálva a civilek társadalmi felelősségvállalására.

A kampány weboldalán a pozitív változásokat kezdeményező civilek bemutatása mellett egy kvíz kitöltésére is van lehetőség, amelyből az érdeklődők megtudhatják, mennyire befogadó az iskola, ahova a gyerekeik járnak. A kvízt már több mint hatszáz szülő kitöltötte. Elérhető továbbá egy ’recepteskönyv’, mely a sikeres iskolai összefogásokat gyűjti össze és a látogatókat a pozitív tapasztalatok megosztására szólítja fel.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!