Tetszett a cikk?

Végre elfelejthetjük a kábeleket és a régi, recsegő Bluetooth headseteket: a legújabb generáció ráadásul fontos és kényelmes extrákkal hódít.

Ahogy a mobiltelefonok nagyjából elfogadottá váltak, máris megjelentek az első próbálkozások arra, hogy ezeket teljesen „hands-free” módban használhassuk. A korai Bluetooth headsetek azonban nem voltak épp a hangminőség bajnokai, hiszen a szabvány első verziói még több szinten is hagytak kívánnivalót maguk után. A vezetéknélküli fülhallgatók legújabb generációja azonban már hangminőségben is kiváló szintre ért, az pedig csak hab a tortán, hogy az okos funkciók miatt ezek az eszközök sokkal többek már az egyszerű „mikrofonos fülesnél”. Jó példa erre a Huawei nemrég megjelent FreeBuds 3 fülhallgatója, amely minden tekintetben hozza a 2020-ban elvárt szintet.

Csak a zene van

A Bluetooth 5.1 szabványra épülő FreeBuds 3-ban a világ első multifunkciós, kettős módú BT/BLE lapkakészlete dolgozik, ez kifejezetten gyors adatátvitelt, pontos kapcsolódást és az audió tartalmak magas minőségű közvetítését biztosítja. Annak ellenére, hogy a 14 mm-es hangsugárzók mérete nem vetekedhet egy méretes hangszóróval, a hangszín kifejezetten minőségi, és bár az ilyen méretű fülesekre leginkább a túltolt magasak jellemzőek, itt a kiegyenlített összhatásról a különleges basszuscső által felerősített mélyek is gondoskodnak.

A szép hangzás persze önmagában nem elég egy ilyen, főként úti használatra tervezett fülhallgató esetében, hiszen a környezet sokféle hangeffektje komolyan megzavarhatja a zenei élményt. Itt jön képbe a FreeBuds 3 aktív zajszűrője, amely valós időben elemzi a minket körülvevő zajokat, és ezek alapján azonnal reagál az egyes változásokra, folyamatosan a megfelelő mértékben szűrve mindent, amit nem akarunk meghallani. Így, ha becsukjuk a szemünket, akár egy tömött metró kocsiban is úgy érezhetjük magunkat, mintha egy biztonságos buborékban állnánk, távol mindentől és mindenkitől.

Hát persze, hogy érted

A zajszűrés egyébként nem csak a „fogadó oldalon” van jelen, hiszen egy headsetet zenehallgatás mellett gyakran használunk kommunikációra is. Ilyenkor a környezeti zajok legalább annyira zavarhatják a mikrofonon keresztül a beszélgetőpartnerünket, aki sokszor eleve motyogásnak hallja a beszédünket a szánk és a mikrofon távolsága miatt, és ha ehhez még hozzájön a körülöttünk levő emberek moraja, a járművek zörgése és minden egyéb, a másik oldalon szinte érthetetlenné válhat a mondandónk.

A Freebuds 3 használata éppen ezért arra is kiváló megoldás lehet, hogy a beszélgetőpartnerünk hangzásélményét növeljük, hiszen a Kirin A1 processzor segítségével képes elválasztani a kiszűrendő környezeti hanghatásokat, de eközben felerősíti a használójának a hangját. Sőt, a beszéd tisztaságának növeléséhez egy extra megoldást is beépítettek az apró eszközbe: amikor a fülünkbe helyezzük, egy kis érzékelő felfogja azokat az apró rezgéseket, amit a hangunk belülről kelt a koponyacsontjainkban, és ezekkel a jelekkel megerősíti a kívülről érzékelt beszédet. Végeredményben tehát a vonal másik végén tisztán értik minden szavunkat, mintha egy hangszigetelt szobából telefonálnánk.

Okosság a fülbe, okosság a csuklóra

Ahogy egyre többet tudnak a vezetéknélküli headsetek és egyre nagyobb az üzemidejük is – a FreeBuds 3 a hordozható töltő-tokkal akár 20 órán keresztül működőképes – újabb olyan eszköztípust kapunk, amely abban segít, hogy a korábban csak mobilon elérhető funkciók használatához ne kelljen folyamatosan kézben tartani a telefonunkat. Ugyanezt a „mobilról elvezető” utat képviselik az okosórák is, ezért a FreeBuds 3 is kiváló társa lehet egy Huawei Watch GT 2-nek: ez a kiegészítő már jóval többet tud, mint a korai okosórák, tehát túlmutat a beérkező hívások, üzenetek, naptárbejegyzések megjelenítésénél. Ahogy a FreeBuds 3-nál is elegendő a zenelejátszáshoz vagy épp a zajszűrés bekapcsolásához a fülhallgatóra koppintani, úgy az okosórán is sokféle mobilos funkciót vezérelhetünk néhány mozdulattal.

Emellett a Watch GT 2-t az egészségtudatosság és a fittség jegyében fejlesztették, ezért a már megszokott appok és szenzorok mellett több extrával is rendelkezik. Képes például állandóan figyelni a pulzusunkat, de az alvásunk minőségét és még a stressz-szintünket is, míg a futás és egyéb mozgásformák közben pontos helymeghatározással követ. Az így összegyűjtött adatok segítségével folyamatosan képben leszünk az egészségi állapotunkkal, mozgásszintünkkel kapcsolatban - ráadásul egy feltöltéssel akár két hétig is monitorozza a tevékenységünket. Végeredményben pedig, ha úgy indulunk útnak, hogy a fülünkben duruzsol a FreeBuds 3, a csuklónkon pedig minden rezdülésünket figyeli a Watch GT 2, akár órákon át közlekedhetünk telefonálva, zenét hallgatva, értesítésekre figyelve, navigálva úgy, hogy ha nem akarjuk, közben egyszer sem kell elővennünk a telefonunkat.

További információk